VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Seriál 70+

Čtení o tom, jak se žilo
 v letech vašeho dětství a mládí třeba před půl stoletím.

Dříve nebyly Vánoce bohaté na dary, ale spíše na zvyky

Tábor - 70+, seriál Táborského deníku, v němž se vracíme do dávné minulosti.

Předvánoční shon je vymožeností dnešní doby

Tábor - Dnes jsme se společně s jednaosmdesátiletou Marií Dřevovou z Tábora vydali do období předvánočního shonu, jak to tehdy ona prožívala. 

Na vsi se museli hospodáři otáčet. Pomáhaly i ženy.

Tučapy - Dnes jsme se společně s jednaosmdesátiletou Zdenou Novákovou z Tučap vydali do dob jejího mládí, kdy se na vesnici každá hospodyňka musela připravovat na zimu. V chalupě se uklízelo a smejčilo, některé potraviny se zavařovaly, jiné se sušily, maso se udilo, peklo se vánoční cukroví, ale hlavně se každý podzim chodilo do lesa na dřevo, aby si měli napřesrok čím zase zatápět v kamnech a měli doma teplo.

Jak jsme čekali na Mikuláše

Chýnov - Čerti bývali stejně děsiví, jen už to nemá takovou tradici. Dnes jsme společně s dvaadevadesátiletou Zdeňkou Marešovou, rodačkou z Chýnova, zavzpomínali na dobu, kdy v tento prosincový čas nejen v chýnovských ulicích společně chodili Mikuláš, čert a anděl. Jak tuto tradici v dětství vnímali, jaké dárky dostávali?

Míchat krev musel nejmladší z rodiny. I když se štítil.

Sezimovo Ústí - 70+, seriál Táborského deníku, v němž se vracíme do dávné minulosti. Průvodcem po časech dávno minulých jste nám vy, kteří jste ve svém životě již překročili hranici 70 let.

Jak jsme sbírali len

Táborsko - 70+, tak jsme nazvali seriál Táborského deníku, v němž se vracíme do dávné minulosti. Průvodci po časech dávno minulých jste nám vy, kteří jste ve svém životě již překročili hranici 70 let, čímž nám můžete vynést na světlo události, jež by možná už zůstaly v zapomnění.

Přijeli pro nás, naložili a jelo se na brambor

Tábor – Nejednomu z nás se při tomto pochmurném počasí vybaví vzpomínka na sběr brambor, který do tohoto období zajisté patří.

70+: Odsunuly se lavice ve třídě a hned byla tělocvična

Tábor - V tomto díle seriálu vpozmínek našich sedmdesátníků jsme zavzpomínali na péči o pohyb těla. Ve školách neexistovaly tělocvičny ani sportovní kroužky. 

Ve škole kroužky nebyly, dětí se ujali místní

Sezimovo Ústí – Když chodila Bohuslava Kolářová do základní školy, zájmové kroužky pro děti nebyly tak rozšířené jako nyní.

Kdo chtěl vyšší vzdělání, musel si ve škole připlatit

Planá nad Lužnicí - V seriálu 70+ zavzpomínal na svou školní docházku Miroslav Sovák, který se začal vzdělávat na sklonku 20. let minulého století. 

Sršeň mu vletěl do kabiny a nechtěl z ní pryč

Planá nad Lužnicí – Když jsem Stanislava Adama navštívila, zrovna dosnídal. Byl plný optimismu a potěšilo ho, že bude moci vyprávět o jedné ze svých největších lásek: o autech. Velkou část svého života totiž brázdil silnice buď osobním, nebo nákladním automobilem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT