V současné době, kdy se snad každému Čechovi vracejí vzpomínky na srpen 2002, přišel ve čtvrtek z nebe varovný signál: záplavy a povodně tu budou s námi.
Již první odpolední liják zaměstnal táborské strážníky. „Potvrdilo se, že pokud přijde větší déšť, máme problémy zejména v Údolní a Lužnické ulici,“ uvedl včera velitel strátníků Petr Svoboda. Stará kanalizace se tedy opět přihlásila o slovo. Tlak vody odmrštil několik poklopů z kanálu a na silnici prýštil gejzír kalné vody. „Řidiči ani nezjistili, že poklopy chybí, proto strážníci na některých místech z důvodu bezpečnosti korigovali provoz,“ dodal Svoboda.
Na stejné místo se večer, kdy se liják znovu vrátil, vydali i hasiči. „Navíc jsme odčerpávali vodu ze zatopené výměníkové stanice v ulici U Cihelny. Jiné problémy s deštěm jsem ale řešit nemuseli,“ upřesnil operační důstojník hasičského sboru Ladislav Dvořák.
Táborsko se vyspalo klidně
Ačkoli prudký déšť zatopil suterén dětského oddělení českobudějovické nemocnice, na Táborsku větší starosti ani škody nenapáchal.
„Procházel jsem město a situaci monitoroval, ale dosud nemám zprávu, že by někomu voda zaplavila třeba sklepy,“ sdělil včera Deníku místostarosta Veselí nad Lužnicí Václav Matějů.
Čtvrteční déšť měl různou intenzitu a naštěstí v Plané nad Lužnicí, kde před pěti lety zkázu utrpěli především chataři a domy kolem Lužnice, nebyl tak prudký.
„Než jsem odpoledne odjela z práce na chatu, manžel mi volal, že v Plané už neprší, zatímco v Táboře ještě ano. Pak sice začalo znovu pršet i v noci, ale v Plané to byl spíš mírný deštíček. Ten nás nevyděsil,“ sdělila nám k situaci chatařka od Lužnice Jaroslava Matějková.
Vodákům déšť nepomohl
Jásat na druhou stranu stále ještě nemohou vyznavači sjíždění řek. Lužnice i Nežárka se i nadále potýkají s nedostatekem vody a pro vodáky zůstávají sjízdné jen s obtížemi.
„Pořád je to bída, i když nevylučuji lokální záplavy, ale stavy na řekách jsou stále minimální. Aby se koryta dostatečně naplnila, muselo by takhle pršet minimálně týden,“ upozornil vodáky na případné komplikace na toku šéf veselského střediska Povodí Vltavy Jiří Švarc.