Slzy provázely včera ráno obyvatele dvoupodlažního domu v ulici Na Žofíně ve Větřní, ve kterém vybuchl ve středu v podvečer plyn.
„Ještě se klepu. Měla jsem štěstí, když se to stalo. Byla jsem zrovna dole, kde praskal jen strop a sypala se omítka. Nahoře byli synové, měli velké štěstí, že se jim nic nestalo,“ vzpomínala včera ráno Janina Nagyová, jejíž byt se nachází hned vedle místa výbuchu.
Náhlá detonace postavila do užaslého pozoru obyvatele centra Větřní ve středu kolem 17. hodiny.
„V 17 hodin, právě když jsme opouštěli úřad, padla rána,“ líčil hned ve středu večer starosta Větřní Jiří Kubík.
„Stalo se to kousek od obecního úřadu, jenom ob dva baráky, v obecním dvoupodlažním domě s jedenácti byty,“ doplnil Kubík.
Vzápětí v domě vypukl požár. Na místo do ulice Na Žofíně brzy přijely dvě hasičské jednotky, profesionální hasiči z Českého Krumlova a místní dobrovolní hasiči. Jedna žena večer utrpěla zranění, devět lidí bylo evakuováno.


Ženu částečně zavalily sutiny

Na místě vládl zmatek, obyvatelé domů byli šokováni.
V největším šoku se nacházela starší žena, kterou částečně zavalily sutiny.
„Stará paní naštěstí zůstala celou dobu při vědomí. Po vyproštění ji záchranka odvezla do nemocnice. Podle posledních zpráv kromě šoku utrpěla snad jen pohmožděniny,“ doufal Jiří Kubík.
„Lidé byli samozřejmě vystrašeni, například jedna žena nevěděla, kde má své syny, i když už skoro dospělé. Naštěstí se nikomu dalšímu už nic nestalo,“ přiblížil situaci na místě.
Českokrumlovštví hasiči evakuovali celkem devět lidí ze sedmi poškozených bytů v domě.
Tyto obyvatele si částečně rozebrali jejich příbuzní, ostatní získali náhradní ubytování v místním hotelu.
Podle hasičů v jednom z bytů vybuchla dvoukilogramová propanbutanová bomba. Podle jiné verze se nahromadil plyn v kamnech.


Požár poškodil dalších sedm bytů

Důvodem byl pravděpodobně únik plynu, ale zatím jde jen o spekulace. Pravá příčina je v šetření. Hasiči hned poslali na expertízu propanbutanovou bombu i vařič.
„V bytě, kde došlo k výbuchu, se zřítil strop a popadaly příčky. Požár, který po výbuchu vznikl, nebyl moc velký. Poškozeno bylo také dalších sedm bytů,“ řekl ve středu operační důstojník Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje v Českých Budějovicích Václav Kulíř.
Odhad škody byl předběžně vyčíslen na částku v řádech milionů.
„Podle statika je určeno pět bytů k demolici. Týká se to tří popisných čísel 94, 95 a 96,“ dodává mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Nicole Hovorková.

Václav Votruba

Zuzana Kyselová