Vnuk ženy, která zemřela 6. února při požáru českobudějovické nemocnice, se ozval Deníku.

„Při návštěvě vyšetřovatelky případu tento týden nám již oznámili, kdy babička zemřela,“ uvedl Jindřich Klíma, který se diví, proč se něco veřejnosti pořád zatajuje.

„Co se o případu postupně dozvídám, je až zarážející,“ pokračuje a vrací se k událostem před čtrnácti dny.

„V sobotu 6. února kolem 22.40 jsme se telefonicky dozvěděli, že babička za závažných okolností zemřela.“

V neděli jim v nemocnici doktorka oznámila, že babička uhořela na lůžku.

„Bylo to jako zlý sen,“ pokračuje vnuk. „Chvíli poté přišel ředitel Shon a oznámil nám, že už mohla být babička mrtvá předtím, než začala hořet. Jak něco takového může říct, aniž by znal nějaké výsledky vyšetřování,“ podivuje se Jindřich Klíma.

„Dokonce nám ani neoznámili, že je po soudní pitvě a je dán souhlas k pohřbení. To nám oznámila až vyšetřovatelka 17. února. Souhlas k pitvě byl přitom vydán už 8. února,“ tvrdí Klíma.

Radek Gális

Pro babičku by bylo vysvobozením, kdyby zemřela ještě před požárem

„Nemocnice mlží a dělá si od začátku alibi v novinách,“ tvrdí vnuk zemřelé ženy

Jsem vnuk paní, která zemřela v českobudějovické nemocnici 6. února. To, co se po celou dobu vyšetřování dozvídám z novin, je až zarážející.

V sobotu 6. února kolem 22.40 h jsme se telefonicky dozvěděli, že babička zemřela za závažných okolností. V neděli jsme proto navštívili nemocnici, kde nám paní doktorka Pešková oznámila, že babička uhořela na lůžku. To bylo jak zlý sen.

Chvíli poté přišel podat vysvětlení ředitel nemocnice Břetislav Shon. Oznámil nám, že je vše v šetření kriminální policie, ale že už mohla být babička mrtvá předtím, než začala hořet.

Jak něco takového může říci, aniž by znal nějaké výsledky vyšetřování. Pak se nám omluvil, že je mu to moc líto a ať na nás necháme kontakt paní Peškové, a řekl nám, že musí za novináři a politiky.

To byla jediná a poslední komunikace ze strany nemocnice. A ne jak se píše v novinách, že je nemocnice s pozůstalými v kontaktu. Jestli kontakt znamená to, že na nás mají telefonní čísla, tak to potom ano…

Dokonce ani neoznámili, že je po soudní pitvě a je dán souhlas k pohřbení. Asi jsme jim nestáli za to, aby nám cokoliv oznamovali.

Proč se zatajuje?

To nám oznámila vyšetřovatelka kriminální policie paní Nosková až ve středu 17. února. A to byl souhlas vydán už 8. února.

Já osobně jsem 10. února volal tiskové mluvčí policie Regině Tupé a ta mi sdělila, že o případu nic neví, ale že to oznámí tomu, kdo to vyšetřuje a že se nám určitě ozvou. Ozvali se. Ale až po týdnu. A to 17. února, jak jsem již zmínil. Proč tak dlouho a proč mi paní Tupá nesdělila, že můžeme babičku pohřbít?

Ve čtvrtek 18. února jsme navštívili vyšetřovatelku paní Noskovou. Je až k nevíře, že takový případ dle mého názoru dělá mladá a nejspíš ne tak zkušená vyšetřovatelka. Na otázku, proč byla soudní pitva provedena v českobudějovické nemocnici, jestli to není střet zájmů, odpověděla: „Přece nepovezeme tělo do Jihlavy nebo do Prahy na znalecký posudek.“

Na tiskovou mluvčí policie jsem se také ptal. Paní Nosková řekla, že jí paní Tupá nic nesdělila a že se jí ani nemohla zeptat, proč můj telefonát nepředala.

Údajně je paní Tupá na dovolené a paní Nosková se jí nemohla dovolat. A dnes čtu v Deníku, jak vám poskytla informace k případu.

Případ se stále vyšetřuje, ale už se ví, kdy babička zemřela. Nevím, proč všude říkají, že to nevědí. Nám to ve čtvrtek oznámili jako hotovou věc.

Proč se pořád něco veřejnosti zatajuje. Ať si široká veřejnost o tom všem udělá obrázek sama. Já na to mám svůj názor a myslím si, že většina lidí smýšlí stejně jako já. Ale to bylo jasné už na začátku, jak pitva dopadne. V tom mě utvrdil pan ředitel už onu neděli po požáru.

Pro babičku by bylo vysvobozením, kdyby zemřela před požárem, ale na mě to všechno dělá dojem předem rozhodnutého případu. Mě by asi také trefilo, kdybych se koukal na to, jak nade mnou něco hoří a nemůžu nikam utéct…

Plno otázek

Mám plno otázek, na které nikdo nedokáže jednoznačně odpovědět. Nemocnice mlží a dělá si od začátku alibi v novinách. Každý, s kým o tom mluvím, mi to potvrdí. Tak to asi není jen můj názor, ale většiny slušných lidí.

Nezbývá, než vyčkat na závěrečné zprávy vyšetřování a na to, jak se v této situaci zachová nemocnice.

Rozhodně nemíníme nad tím mávnout rukou. Příště se to může stát někomu jinému a nemusí jít o staršího člověka, ale třeba o dítě…

Jindřich Klíma

taborsky.denik.cz/zpravy_region/stale-se-nevi-proc-pacientka-zemrela20100219.html