K požáru v odpoledních hodinách vyjíždělo hned šest jednotek hasičů, profesionální hasiči z Tábora a Soběslavi a dvě jednotky dobrovolných hasičů z Plané nad Lužnicí, také dobrovolní hasiči z Tučap a Myslkovic.

Velitel zásahu na místě kolem půl sedmé večer sdělil, že je již oheň pod kontrolou a nechává požářiště pod dozorem dvou jednotek. „Jednalo se o požár zastohované suché trávy, příčiny požáru jsou ve vyšetřování,“ zmínil na odjezdu. Na místě také s hasebními pracemi pomáhal nakladač.

Požár seníku v Bližší Lhotě, části obce Horní Planá.
Na jihu Čech hoří seníky i stohy slámy. Škody jsou už přes dvacet milionů

Jak upřesnil mluvčí profesionálních hasičů Vratislav Malý, požár volně stojícího stohu o rozměrech 20 na 10 metrů byl nahlášen už odpoledne. „Požár se obešel beze škod, zasažené balíky nechali hasiči volně vyhořet," naznačil.

Potvrdil také, že na místě operovalo šest cisteren. „Na operační středisko byl požár ohlášen v 15.26 hodin, v 16.10 dostali hasiči oheň pod kontrolu, na úplné likvidaci však stále pracují,“ shrnul Vratislav Malý. 

Co nahrává požárům?
Zvýšené riziko vzniku přírodních požárů souvisí právě s povětrnostními podmínkami. V období sucha a horkého počasí se tak logicky zvyšuje i riziko vzniků požárů, suchá vegetace, vyprahlá půda bez dostatku vlhkosti tvoří ideální podmínky pro šíření ohně. Silný vítr riziko také zvyšuje. Suchá tráva, keře i stromy jsou také bez dostatku vlhkosti živnými podmínkami k šíření ničivého živlu. Příčinou požáru může být blesk, ale i negativní lidská činnost, rozpálené zemědělské stroje, nedbalé zacházení s ohněm, technické závady, úmyslné zapalování ohňů v lesích a na loukách, špatné zacházení s grilem, či odhazovaní nedopalků.

Požáry v přírodě. Ilustrační foto.
Riziko vzniku požárů v přírodě na jihu Čech stoupá. Výstraha platí od pátku