Osmdesátiletá pacientka Anna Kollerová, jež byla v ohořelém pokoji nalezena mrtvá, zemřela ještě před požárem na selhání srdce a její skon tak s událostí nesouvisí. Vyplývá to z právě uzavřeného policejního vyšetřování případu.

„Bylo nám od začátku jasné, že to tak skončí. Dnes nám přišel dopis od ředitele nemocnice, ve kterém nám pouze vyjádřil lítost nad tím, co se stalo. Žádné další kroky ale prý nemocnice v této záležitosti dělat nebude,“ svěřil se Deníku vnuk zemřelé ženy Jindřich Klíma.
Jak dále doplnil, je přinejmenším podivné, že babiččinu pitvu prováděl bývalý člen představenstva nemocnice a současný primář soudnělékařského oddělení František Vorel.

Sama nemocnice však jakékoliv podezření ze střetu zájmů odmítá. „Primář Vorel je kvalifikovaný soudní znalec a v tomto případě nevystupoval jako zaměstnanec nemocnice, ale jako nestranný odborník. Jakýkoliv střet zájmů proto jednoznačně odmítáme,“ ohradil se proti tomuto tvrzení mluvčí nemocnice Jan Dušek.

„Během vyšetřování vyhotovili znalci a experti z oboru soudního lékařství a elektrotechniky několik odborných vyjádření a posudků. Mimo jiné se zabývaly otázkami typu, co bylo příčinou požáru a také, zda dotyčná paní zemřela následkem požáru či požár nebyl příčinou její smrti,“ přiblížila podrobnosti čtyři měsíce dlouhého vyšetřování krajská policejní mluvčí Lenka Heřmanová.

Na základě posudků kriminalisté případ odložili. „Nebyl spáchán trestný čin ani přestupek,“ dodala.

Podle mluvčího nemocnice Jana Duška výsledek vyšetřování potvrdil předpoklad nemocnice. „Pavilon interny byl zrekonstruován před pěti lety a nebylo tedy možné, aby za událostí stála porucha zastaralého zařízení. Ze strany nemocnice se nejednalo o žádné pochybení. Přesto jsme nechali znovu provést revize ve všech pavilonech, navíc se postupně na všech odděleních instalují do pokojů pacientů požární čidla a napojují se na současný protipožární systém. Na nově otevřeném dětském oddělení se dávaly rovnou, interní pavilon byl takto vybaven do měsíce po požáru,“ připomněl Dušek.

Nešťastná událost se stala v sobotu 6. února před 20. h. Personál našel lůžko zemřelé paní v plamenech, druhou pacientku z pokoje a další tři desítky pacientů evakuoval.

HANA SVÍTILOVÁ, PAVEL KROUPA