Plameny zachvátily ve středu půl hodiny před šestou hodinou večer rodinný dům ve Větřní.
Nikdo ale nebyl naštěstí zraněn.
V kotelně domu u hlavní silnice z Českého Krumlova na Rožmberk praskla roura u kotle a začal hořet strop.
V domě byla v tu chvíli celá rodina Jana Surmaje včetně jejich dcery s týdenním miminkem,
„Zrovna jsem se vracel z práce, když mi volali z domova, že nám hoří barák,“ vyprávěl majitel poškozeného domu.
„Syn s přítelem dcery se snažili oheň uhasit, ale plameny byly moc velké, tak raději utekli a zavolali hasiče,“ vyprávěl majitel stavení.


Kohout na střeše
Na místě zasahovaly dva vozy profesionálních hasičů z Českého Krumlova za pomoci místních dobrovolných požárníků a jejich CASky.
„Oheň postihl téměř celý dům – od kotelny, přes obytné prostory až po půdu a střechu. Naštěstí se nám podařilo požár včas uhasit, takže nezasáhl vedlejší bytovku,“ uvedl velitel zásahu HZS Český Krumlov Karel Malák.
„Přijela také sanitka, ale naštěstí nebyla potřeba,“ dodal.
Muselo se také vyřešit, kde budou Surmajovi po dobu, než se jejich dům opraví, bydlet.
„Pan starosta nám nabídl ubytování v Hotelu Golf, to jsem však odmítl. Vůbec nevím, kde teď budeme. Chci zůstat tady, aby mi ještě něco neukradli. Ale asi půjdeme spát k příbuzným,“ konstatoval smutně Jan Surmaj.


Skříně k sousedům
Po pomoci lidem z domu, ve kterém explodoval začátkem ledna plyn, není Obec Větřní lhostejná ani k této katastrofě.
„Přislíbili nám finanční pomoc na opravu. I kdybych si ale měl vzít úvěr a potom ho splácet, tak to udělám,“ dodal odhodlaně Jan Surmaj.
Po uhašení domu hasiči vyklízeli ohněm poškozené prostory. Částečně rozebírali ohořelou konstrukci, po dohodě s majitelem také vystěhovali nábytek na bezpečnější místo v domku a k sousedům. Hasiči rovněž z požářiště vytáhli dvě propanbutanové láhve.
„Oheň poškodil vybavení a strop kotelny, zhruba dvě třetiny nosné konstrukce krovu a dvě třetiny střešní krytiny.,“ sdělil ředitel HZS Český Krumlov Pavel Rožboud.
„ Na majetku vznikla škoda 200 000 korun, hasiči svým zásahem uchránili hodnoty ve výši půl milionu. Příčinu požáru zjišťuje vyšetřovatel.“

Pavel Kacerovský

Zuzana Kyselová