Podle odborníků, kteří pomáhají podnikatelům zajišťovat daňový či živnostenský servis a služby, si samostatně vydělávající lidé nejčastěji stýskají na zvyšující se administrativní zátěž a neustále se měnící legislativu.
„V poslední době mají problém s tím, že výrazně narostla administrativa – jak agenda sociálního a zdravotního pojištění, tak komunikace s finančním úřadem. Stěžují si také na minimální základ daně, který musí platit, i když jsou ve ztrátě,“ uvedla českobudějovická daňová poradkyně Petra Vaňková.
Živnostenský zákon patří mezi ty, které se mění nejčastěji a nutí podnikatele stále vynakládat čas a peníze na novinky ve svém oboru. „Vyznat se v živnostenském zákoně a sledovat změny souvisejících předpisů je složité i pro nás, natož pro živnostníky. Legislativa je složitá a živnostníky stresují hlavně její neustálé změny. Zářným příkladem jsou registrační pokladny. Nejdřív byly nařízené, živnostníci je kritizovali, pak se s tím smířili – a dnes je jejich zavedení zase odsunuté,“ popsal vedoucí živnostenského úřadu na táborské radnici Karel Bureš.
Registrační pokladny měly původně fungovat od letošního ledna. Termín byl o rok posunutý. Pokud je vláda v rámci nové daňové reformy nesmete ze stolu, budou muset podnikatelé investovat kolem deseti tisíc korun a zvládnout zákon, který popisuje, jak je používat.
Velkou neznámou, která může také výrazně ovlivnit hospodaření podnikatelů, zůstává placení nemocenské za zaměstnance. „Veškeré změny jsou na poslední chvíli, lidi nevědí, jak se mají zachovat a my nevíme, co jim máme radit. Na provedení změn pak zbývá šibeniční termín – přitom aktualizace a nákup nových počítačových programů stojí další peníze,“ podotkla daňová poradkyně Vaňková.
Podnikatelé si dnes nemohou být jisti ani svou živností. Ty se v rámci legislativních změn pořád přesouvají z jedné kategorie do druhé, například z takzvané volné živnosti na živnost vázanou nebo naopak. „V poslední době jsme zaevidovali změnu například u malířských a natěračských prací. Dřív to byla volná živnost a nově jde o živnost řemeslnou. Pro nové podnikatele to znamená, že musí prokázat, že k tomu mají potřebnou kvalifikaci,“ řekla vedoucí živnostenského úřadu na písecké radnici Jana Švejnochová.
Na druhé straně se stát snaží živnostníkům vyjít vstříc centrálním registračním místem na obecních živnostenských úřadech, kde si mohou vyřídit vše potřebné bez obíhání dalších úřadů. „Lidé u nás to přivítali. Tento servis využívají nejen začínající podnikatelé, ale i ti, co přichází hlásit změny,“ zjistila Švejnochová.