Pomocí přírodních produktů

Perspektivní cestou pro udržení dobré kondice je využívání přírodních způsobů péče o zdraví, které se v jihočeském regionu se zachovalou přírodou samy nabízejí. Vzrůstajícímu zájmu lidí o léčbu chronických nemocí a povzbuzení vitality přírodní metodou vyšlo vstříc pracoviště klinické farmakologie českobudějovické nemocnice, které zkoumá u pacientů léčebné účinky výluhů z rašeliny a slatiny.
„Novým trendem je výzkum účinků extraktů neboli výluhů z léčivých peloidních látek - čili z rašeliny, slatiny nebo slatinné zeminy. Výluhy jsou zajímavé proto, že obsahují všechny účinné látky, ale neobsahují husté bahno,“ uvedl šéf výzkumu Petr Petr z pracoviště klinické farmakologie českobudějovické nemocnice.
Jeho tým už porovnal výsledky účinků těchto extraktů u celkem 7800 pacientů, kteří rehabilitační kúru absolvovali zejména v jihočeských lázních. Lékaři se při hodnocení zaměřili na osm oblastí – od fungování fyzických funkcí přes vitalitu až po mentální zdraví.
„Systematickým podáváním koupelí s použitím peloidního extraktu jsme dokumentovali zlepšenou kvalitu života ve všech osmi sledovaných doménách,“ potvrdil lékař Petr Petr. Upřesnil, že samotná nemocnice zatím tyto extrakty při léčbě nevyužívá.
„Nevylučujeme, že při komplexním přístupu k rehabilitaci se v nemocnici najde způsob, jak tyto výluhy využít. Primárně jsou však určeny pro lázeňskou léčbu, provoz wellness zařízení a domácí léčbu,“ řekl.
V současné době s těmito výluhy úspěšně pracují zejména v třeboňských lázních Berta a Aurora i lázně v Bechyni. Zájem o jejich používání však už projevily například i táborský hotel Nautilus, novohradská Rezidence či frymburský Wellness hotel.
„V našem hotelu extrakty z rašeliny a slatiny zkoušíme velice krátkou dobu. Pocity našich hostů pečlivě monitorujeme a pokusíme se ještě o zvýšení příznivého vlivu této metody na kvalitu života našich hostů,“ uvedl Stanislav Dostál, jednatel společnosti Nautilus Bohemia, která vlastní táborský hotel.
Větší využívání přírodních zdrojů pro zlepšení zdraví Jihočechů podporuje i vicehejtman pro zdravotnictví Vladimír Pavelka.
„V současné době se přesouvá zájem ve zdravotnictví do oblasti podpory zdraví. Význam přírodních produktů je pro člověka nejen příjemnější než polykání prášků, ale pomohou mu bez vedlejších účinků spolu s dalšími metodami rehabilitace a cvičením i vrátit vitalitu. Proto se snažíme vzbudit zájem o tuto oblast,“ popsal Pavelka.
Tyto koupele jsou vhodné nejen pro léčbu onemocnění pohybového aparátu, revmatických onemocnění či kožních nemocí, ale také pro celkovou relaxaci.
Pro domácí využití lze extrakty z rašeliny či slatiny pořídit v některých lékárnách či v lázních nebo zařízeních, kde s nimi pracují. Cena jedné koupele by neměla převýšit sto korun.