Nejvýrazněji mohou lidé uspořit při leteckých pobytech. Například týden letecky v Egyptě se dal pořídit v roce 1990 zhruba za 25 tisíc na osobu, v roce 1997 klesla cena díky začátku charterové letecké dopravy na 17 až 18 tisíc a letos se pohybuje už kolem 13 tisíc korun.
„Důvodem levných cen je nynější rozmach zájezdů charterovými lety a velká poptávka českých turistů, která dále umožňuje nasmlouvat v hotelech výhodné množstevní slevy,“ uvedl Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.
Týdenní pobyt vlastním autem v apartmánu v Chorvatsku vychází od roku 1990 do dneška stále přibližně na tři tisíce korun na osobu a na jednotné cenové hladině se drží i autobusové pobyty u moře v Itálii.
Týdenní pobyt v apartmánu tam lze pořídit stále přibližně za pět tisíc korun na osobu, na jihu Itálie pak zhruba za šest tisíc. Italové totiž své služby pravidelně mírně zdražují, proto se cestovním kancelářím nedaří nasmlouvat ještě nižší ceny. Nicméně zároveň se tam zvyšuje i kvalita nabízeného servisu.
Za atraktivní poznávací zájezd do Paříze zaplatili čeští turisté v roce 1990 zhruba čtyři tisíce za osobu, v roce 1997 i nyní zhruba pět tisíc korun. „Zatímco na začátku devadesátých let Češi cestovali starými autobusy a bydleli v nejlevnějším ubytovacím zařízení, nyní je standardem luxusní autobus s televizí a klimatizací a bydlení ve slušných hotelech. Díky velké poptávce českých turistů mohou cestovní kanceláře nasmlouvat v hotelech mnohem výhodnější ceny v lepších ubytovacích zařízeních. Proto nemůžeme hovořit o zdražení, naopak zájezdy jsou v požadovaném standardu nyní mnohem výhodnější,“ srovnává Okamura.
K velkému zájmu o cestování přispěly i takzvané nízkonákladové letecké společnosti, což je novinka stará zhruba čtyři roky. Díky tomu se z létání stala zcela běžná záležitost a létání ztratilo punc výjimečnosti a stalo se standardem.
V případě nízkonákladových aerolinek se nehledí na komfort při letu, měřítkem je pouze dopravit se za co nejlevnější cenu z místa A do místa B. Sedačky jsou seřazené těsně za sebou, aby byla kapacita letadla co největší. Chybí občerstvení, letenka je pouze elektronická, čímž se ušetří za náklady na kanceláře. Zájem mezi turisty po celé Evropě je však obrovský.
„Když shrneme současné české trendy v cestovním ruchu, vyplývá, že stoupá zájem lidí především o vzdálenější středomořské destinace, tuzemskou dovolenou, zájezdy typu all inclusive, slovenské termální lázně, o exotickou zimní dovolenou v teple a o koupi zájezdů přes internet. Standardem se stal tříhvězdičkový hotel,“ shrnul Tomio Okamura.