VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jihočeští farmáři chovají méně skotu

JIŽNÍ ČECHY - Na farmách ubývá zejména dojnic, zemědělci upřednostňují masná plemena.

24.9.2007
SDÍLEJ:

UBÝVAJÍ. Stáda skotu jsou na jihu Čech menší než vloni. Farmáři se zbavují hlavně dojnic a zaměřují se na chov masných plemen. Foto: Reuters

Farmář Václav Kovář se rozhodl skončit s chovem svého stáda dojnic. „Vloni v listopadu jsme snížili chov o zhruba dvě stě kusů dojnic. O mléko nebyl zájem, tak jsme s tím skončili,“ uvedl majitel ekofarmy v Záblatí na Prachaticku, který se nyní specializuje pouze na chov jatečného skotu. Chová zhruba pětisethlavé stádo.
Především stavy dojnic snižovali v jižních Čechách během loňska i další jihočeští farmáři. Na konci června chovali 215 651 kusů skotu, což bylo po Vysočině nejvíce v Česku. Z toho se starali o nejvíce krav v zemi – ve stájích či na pastvinách jich měli bezmála 87 tisíc. Meziročně se ale stavy hovězího dobytka v regionu snížily o 4363 kusů, což znamenalo dvouprocentní pokles, zjistil Český statistický úřad.
Podle odborníků za tím stojí hlavně růst nákladů a nízké výkupní ceny. „Výkupní cena mléka je od loňského října trvale pod průměrem zemí Evropské unie, které souběžně s námi přistupovaly do unie,“ objasnila ředitelka jihočeské agrární komory Hana Hricová.
A tajemník Agrární komory Jan Záhorka varuje, že neustále se snižující stav dobytka se už začíná nepříznivě projevovat i na vzhledu krajiny. „Kvůli stále se snižujícímu počtu skotu, ovcí a koz už máme dnes takové stavy, že nejsme schopni udržet údržbu krajiny přirozenou cestou, tedy spást trávu, která tam naroste,“ upřesnil.
Důkazem nepříznivého vývoje je i skutečnost, že farmáři v prvním pololetí nadojili 161,4 milionu litrů mléka, meziročně o 6,4 milionu litrů méně, čímž se před ně dostali i středočeští producenti. S 226 miliony litrů vedou farmáři z Vysočiny. V kraji vzrostla pouze jen průměrná denní dojivost, a to o dva decilitry na 16,18 litru mléka.
Zemědělci tak čím dál častěji upřednostňují masná plemena, pro jejichž chov jsou typické zejména horské a podhorské oblasti na jihu kraje. „Je to i výhodnější. Mléko je hodně náročné na investice, pokud chce být chovatel konkurenceschopný. Chybějí i lidé, není to totiž příliš trendové povolání a platy jsou malé,“ uvedla ředitelka.
Velký rozmach na jihu Čech zažívá i ekologické zemědělství. V kraji nyní obhospodařuje 102 registrovaných farmářů necelých 23 tisíc hektarů určených pro ekozemědělství. Kraj to tak řadí na čtvrté nejekologičtější místo v republice.
„Jihočeští zemědělci mají k ekologickému zaměření vhodné podmínky. Více než dvě třetiny zemědělské půdy kraje spadají do takzvaných méně příznivých oblastí a je tudíž vhodná k zatravnění,“ dodala Hricová. Nahrává tomu i skutečnost, že na péči o travnaté porosty se zatím váže největší část podpor.
V Česku stav skotu poklesl v pololetí o jedno a půl procenta na 1 402 880 kusů dobytka. Úbytek evidovaly téměř všechny kraje vyjma Pardubického a Zlínského.

24.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

O autisty se v Táboře stará Apla.

Festivalem o autismu oslaví kulaté výročí

Souběžně s mostem povede i lávka.

Tábor podruhé hledá stavitele lávky

Když se vám narodí trojčata

Táborsko - Ač je to s podivem, Táborsko je na výskyt trojčat vcelku bohaté.

V hledání pomohly sociální sítě

Tábor - Poctivý nálezce v pátek odpoledne odevzdal funkční tablet, který našel v Jordánské ulici. Strážníkům, kterým tablet předal na služebně, se pomocí sociální sítě podařilo kontaktovat kamarády jeho majitele. Ti mu zprávu předali, takže se tablet opět dostal do správných rukou.

Nemocní mohou poslouchat knihy z CD

Tábor - Již poněkud starší myšlenka a nápad nezapadly a dočkaly se realizace. Knihovna do nemocnice věnuje čtivo, které vyřazuje ze svého fondu.

Největší volební okrsek v Táboře? Kupa odpovědnosti a stravenky místo bábovky

Tábor – Ještě než volební místnost největšího okrsku na Táborsku navštívili první nedočkavci, měli už členové jeho komise za sebou první stěžejní díl své práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení