Veterinární lékař Miroslav Dynda z Bechyně si hlavu s přiznáním svých příjmů neláme. Využívá daňového poradce a má jistotu, že ten stihne všechny termíny.
Miroslav Dynda tak nespadá zhruba do čtvrtiny ekonomicky aktivních lidí, kteří si tiskopisy vyplňují sami. „Pro mne je papírování hrozný problém, na něj nemám čas. Daňový poradce mi všechno zpracuje a já to jen podepíšu," říká bechyňský veterinář.

K dalším výhodám přidává jistotu, že mu daňař ohlídá nejen termín 1. dubna, ale také všechny novinky, předpisy a zákonné možnosti, jak na platbě ušetřit. Tedy že mu zapracuje všechny výdaje, odečitatelné položky a slevy.

Pomoc na úřaduMěÚ Bechyně, 16. a 23. března
13 – 17 hodin
MěÚ Mladá Vožice, 16. a 23. 3.
13 – 17 hodin
MěÚ Sezimovo Ústí, 23. března
14 – 16 hodin
MěÚ Veselí n/L, 16. a 23. března
13 – 17 hodin

Tisíce lidí si daň počítají na vlastní pěst. Přesto nemusí chybovat, ani platit poradce. „Opět naši pracovníci vyjedou do měst okresu, aby od lidí přiznání vybrali nebo jim pomohli s vyplněním či poskytli potřebné informace, protože toto daňové přiznání je hodně pestré, každý rok se něco málo mění," připouští Martina Sedláková, ředitelka táborského finančního úřadu.

Loni příjmy do konce března přiznalo 14 400 plátců, další 2500 v červnu. Za rok 2014 celkem zhruba 15 tisíc. „Letos to bude obdobné, nečekáme výrazné výkyvy, k nim nejsou důvody," dodává ředitelka 
s tím, že již od pondělí budou plátcům k dispozici každý den, tedy bez ohledu na úřední hodiny. Od 21. března pak ještě rozšíří pracovní dobu. 
V kancelářích se bude pracovat do 18 hodin. 

Také pokladna finančního úřadu se připraví na zvýšený obrat. Do 21. března funguje v běžném režimu, tedy v pondělí a ve středu, po tomto datu bude mít otevřeno každý den, a to od 8 do 11 hodin a od 12 do 15 hodin.
Na pokladně mohou daň zaplatit i poplatníci, kteří tiskopis pracovníkům FÚ odevzdali například v Bechyni nebo Mladé Vožici. Přímo v terénu platit není možné. Ale lze využít i další způsob, a to poslat peníze složenkou na poště. Fyzickým osobám letos poprvé nebudou u přepážky účtovat poplatek. „Pošta bude hlídat rodná čísla," upozorňuje Martina Sedláková. Platby přes daňovou složenku je možné realizovat od prvního března, tedy od včerejška.

Dobré rady

  • Přiznání nemusí podat osoba, jejíž zdanitelné roční příjmy nepřesáhnou 15 tisíc korun.
  • Přiznání nemusí podat ani zaměstnanec, jehož vedlejší příjmy nedosáhnou hranice 6000 Kč.
  • Podání je nutné FÚ doručit do1. dubna, při využití daňového poradce do 1. července.
  • Pokuta po 5. dnu prodlení je denně 0,05 procenta z výše daně, maximálně ale 5% nebo 300 tisíc. 

Pro právnické osoby se zřízenou datovou schránkou platí povinnost přiznávat daň elektronickou cestou. „Stále ale u nás převládá papírové podání, elektronického je mnohem méně, ale mírně roste," uvádí ředitelka k praxi plátců z Táborska.
Přesto se na úřadu nemusíte obávat front jako za časů pouze papírového podání. Elektronika spolu s vybíráním tiskopisů v terénu a do široka otevřeným úřadem vyřizování podstatně zrychlily.

Některé možné slevy u příjmů za rok 2015Slevy na děti
Sleva na manžela či manželku
Sleva za využívání mateřské školy
Sleva na poplatníka daně z příjmů u fyzických osob

Pro přiznání příjmů je zásadní datum 1. dubna. Opozdilci dostávají opět pět dnů navíc, za které jim ještě nehrozí žádný finanční postih. Mnohým však stále ani pět dnů navíc nestačí. Ti se už se vystavují pokutám. „Pokuty dáváme, spíš ale lidé zapomínají na majetkové daně než na tuto z příjmu. Musím říct, že u tohoto přiznání problémy moc nemáme. Většina už má toto datum zafixované a stihne přiznání podat včas," chvílí disciplínu Martina Sedláková.