Popílek, škvára, struska, kotelní prach, odpady z řezání a broušení kamene či odpadní jíl a písek, které byly dosud zpravidla určeny k likvidaci, tak budou moci být postupně zpracovány do stavebních materiálů a hmot.
„Jsou to odpady, které mají velký objem. Zatěžují životní prostředí a přitom mají potenciál k tomu, aby se daly využívat ve stavebnictví. Kdybychom dnes vyráběli všechny potřebné stavební hmoty z podobných typů odpadů, tak jimi nejen pokryjeme celou potřebnou produkci, ale ještě nám budou zbývat,“ uvedl předseda představenstva klastru Ekogen Václav Vachuška.
Ekogen je občanské sdružení, které seskupuje podnikatele za účelem nalezení co nej〜efektivnějších možností pro využití jemného anorganického odpadního materiálu ve stavebnictví. „Běžné stavební technologie neumožňují masivní využití těchto odpadních materiálů. Ve většině případů – zejména u produktů spalování – se jedná o velmi jemné částice s velkou variabilitou vlastností. Naší snahou je nehledět na jejich, z dnešního pohledu vlastnosti jako nedostatky, ale snažit se o jejich využití jako předností,“ objasnil manažer klastru František Reisner.
Na projektu klastru se podílí šestnáct členů, od výzkumných ústavů přes poradenské firmy a technology až po stavební firmy. „Tak máme nakročeno k tomu, abychom si mohli udělat vlastní přípravu, ověřit výrobek laboratorně, vyzkoušet ho u producenta stavebních výrobků a potom nový produkt nabídnout i na trh,“ popsal Vachuška.
Na včerejší odborné prezentaci spojené s výstavou v prostorách českobudějovické Vysoké školy technické a ekonomické na Okružní představili zástupci klastru odborníkům první granule vyrobené z popílku ze strakonické teplárny nebo z odprašku z kamenolomu v Lašovicích na Písecku.
„Tímto projektem nechceme pouze podporovat zavádění nových postupů pro uplatnění odpadů do stavebních technologií, ale pokusíme se stát lídrem i v oblasti výzkumu, vývoje a výroby. To povede ke zvýhodnění a zvýšení konkuren〜ce〜schopnosti Jihočeského kraje,“ řekl Reisner.
Ve výrobním družstvu v Jarošově nad Nežárkou na Jindřichohradecku už má klastr vybudovaný jeden poloprovoz, kde si osvěřuje fungování laboratorních výsledků ve skutečných podmínkách. Zároveň už má objednané nové technologické zařízení, které mu umožní přesunout se z poloprovozu do běžného provozu.
„Zařízení na zpracování těchto odpadních materiálů jsou tak ojedinělá a drahá a takové technologie ani ve světě neexistují, takže musíme vybírat a kombinovat ze zahraniční nabídky tak, abychom náš záměr mohli uskutečnit,“ sdělil Vachuška.
Záměrem odborníků není ukázat, jaké jsou parametry umělého kameniva vyrobeného z odpadních materiálů. Jde jim především o to, aby lidé pochopili, že odpad je problém, který čím dál víc zatěžuje životní prostředí. Celá evropská legislativa je nasměrovaná k tomu, že prvořadý způsob, jak nakládat s odpady, je jejich využití a klastr Ekogen jde touto cestou.