Mezinárodní veletrh Real Vienna se konal od středy do pátku.
„Záměr kraje a Českých Budějovic na postupné přebudování bývalého vojenského letiště na veřejné mezinárodní vzbuzoval u zástupců potenciálních zahraničních investorů pozornost, neboť projekt počítá i s komerčním využitím některých objektů a pozemků. To vše za předpokladu, že tento vojenský majetek převede armáda na kraj,“ uvedl krajský radní Pavel Pavel.
V konkurenci zemí a regionů střední a jihovýchodní Evropy, na jejichž investiční příležitosti se vídeňský veletrh zaměřuje, patřil jihočeský stánek k těm, u něhož se návštěvníci nejen zastavovali, ale kladli jeho zástupcům řadu konkrétních otázek. Přitom Real Vienna je pro zahraniční investory stále ještě novinkou. Proti mezinárodnímu veletrhu investičních příležitostí MIPIN v Cannes, který je tradičně jedním z nejnavštěvovanějších nejen v evropském, ale i světovém měřítku, se vídeňský uskutečnil letos teprve podruhé. „Jeho specifičnost lze spatřovat především v zaměření právě na střední a jihovýchodní Evropu, kde nastává v souvislosti se vstupem těchto zemí do Evropské unie rozvojový boom. Rovněž poměrně bombastická prezentace velkorysých stavebních plánů Moskvy, včetně hojné přítomnosti sdělovacích prostředků a zástupců odborných časopisů, svědčily o tom, že ani tento veletrh nelze podceňovat,“ zdůraznil Pavel Pavel.
Jihočeský stánek na 25 metrech čtverečních poskytl i aktuálních přehled nevyužívaných objektů a pozemků, vhodných pro komerční účely. „Jedná se o investiční nabídky menších měst a obcí, které pochopitelně nemají peníze na to, aby se samostatně takového veletrhu zúčastnily. Je to vlastně služba kraje, který tak obcím zprostředkovává nezbytné kontakty s tím, že vlastní jednání se pak odvíjejí už mezi obcemi a možnými investory,“ řekl Ludvík Zíma, vedoucí krajského odboru regionálního rozvoje.