Oceněný stroj umožňující 3D tisk kovu a obrábění v jednom prostoru je výsledkem spolupráce Kovosvitu s akademickou sférou. Závod se ale prezentoval i dalšími novinkami, jak potvrdil generální ředitel Libor Kuchař.

„Kovosvit byl vždy tahounem v oblasti inovací a jsme rádi, že jsme to potvrdili i na letošním veletrhu. Ocenění odborné veřejnosti nás velice těší, ale potěšila také pozitivní odezva na další novinky, které jsme představili. Dokázali jsme tím, že rok 2017 byl z pohledu Kovosvitu rokem inovací," zhodnotil letošní účast sezimovoústecké firmy, která před rokem stála na hraně bankrotu.

Kovosvit v Brně prezentoval nový pětiosý obráběcí stroj MCU450 a dále Masturn 550, který je nově vybaven řídicím systémem Mitsubishi. "Tímto krokem posiluje Kovosvit MAS možnosti prosadit se například na tureckém trhu či na Blízkém východě, kde má tento řídicí systém větší uplatnění než v Evropě tradiční řídicí systémy Siemens, respektive Heidenhain," upřesnil mluvčí společnosti Andrej Čírtek.

Firmě se přímo v Brně podařilo uzavřít smlouvy na dodávky výrobků v hodnotě desítek milionů korun. Obchodní ředitel Daniel Horský doplnil, že například zákazník ze Slovenska si koupil prototyp nového stroje MCU450 s řídicím systémem Heidenhain. Podařilo se také například prodat pět strojů do Srbska. "A velice intenzivní jednání jsme vedli i s indickými partnery, protože Indie byla partnerskou zemí letošního mezinárodního strojírenského veletrhu,“ doplnil Daniel Horský.

Kovosvit MAS se během strojírenského svátku tradičně zapojuje do soutěže v programování, vyhlášené Svazem strojírenské technologie pro studenty. Pro tyto účely poskytl dvě tříosá vertikální obráběcí centra. Studenti tak mají možnost v praxi se vyzkoušet, co se během studií učí.

„Celkově mám z účasti na brněnském veletrhu velmi dobrý pocit. Záměrem vyslat domácím i zahraničním zákazníkům a partnerům signál, že je Kovosvit po loňských problémech zpět a v plné síle. To se díky vystaveným novinkám podařilo, zájem o ně předčil naše očekávání. Všem našim partnerům i zákazníkům patří velký dík za to, že s námi zůstali," vzkázal Daniel Horský.

Firmu s téměř osmdesátiletou tradicí ve vývoji a výrobě obráběcích strojů od loňského září vlastní společnost Industry Innovation.