Úbytek Čechů do Chorvatska sice částečně nahrazuje nárůst dovolených na Slovensko, ovšem velký vzestup letos zaznamenává dovolená v mimoevropském Egyptě a Tunisku a především dovolená v tuzemsku.
„Nejpopulárnější a nejvíce navštěvovanou dovolenkovou destinací bude také letos pro české turisty i přes pokles zájmu Chorvatsko, následovat bude stále populárnější Slovensko a Itálie. Vloni se poprvé do první desítky nejpopulárnějších dovolenkových destinací propracoval Egypt a Tunisko a letos se v první desítce tyto dvě země již pevně usadí,“ uvedl mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří Tomio Okamura.
Písečné pláže a průzračné Rudé moře v Egyptě okouzlily také českobudějovickou úřednici Jitku Welzlovou, která proslulou zemi faraonů a pyramid navštívila letos už dvakrát. „Poprvé jsem tam byla v lednu na dovolené, kterou jsem si naložila pod stromeček, podruhé v dubnu. Do Egypta mě láká tamní kultura, životní styl i nádherné moře,“ svěřila se.
Vloni strávilo 44 procent českých občanů dovolenou v zahraničí a 56 procent v tuzemsku. Na základě dlouhodobých trendů vývoje letos odhadují odborníci další zvýšení počtu dovolených v tuzemsku, a to o dvě procenta na úkor dovolených v zahraničí.
Stejně jako vloni si třetina lidí letos zajistí zahraniční dovolenou prostřednictvím cestovní kanceláře a zbytek obyvatel si pořídí zahraniční dovolenou individuálně - týká se to především dovolené na Slovensku a často i v Chorvatsku.
„V Čedoku pokles zahraničních rekreací nehrozí. Naopak roste zájem o Malorcu, Baleárské ostrovy, významný nárůst jsme zaznamenali o Turecko. Už několik sezon výrazně stoupá i prodej poznávacích zájezdů do Francie,“ popsal regionální ředitel Čedoku pro jižní Čechy a Vysočinu Jaroslav Kučera.
A protože v jižních Čechách má většina lidí chalupu či dvě, Jihočeši se nebudou nijak výrazně podílet na rostoucím zájmu o dovolené v tuzemsku. „Když si Jihočeši kupují tuzemskou dovolenou, stojí hlavně o lázně, pobyty na jižní Moravě či někde u řek a přehrad s koupáním a dalším sportovním vyžitím,“ podotkl Kučera.
S nárůstem domácích turistů nepočítají ani v českokrumlovském Penzionu Barbakán. „Zhruba ze sedmdesáti procent u nás převažují cizinci – hlavně Japonci, Američané a v poslední době přibývá i Australanů, z domácích návštěvníků jsou to většinou Pražané. Nic nenasvědčuje tomu, že by se měl tento trend změnit,“ řekla recepční penzionu Barbora Váchová.
Vloni uskutečnili Češi téměř 8,9 milionu dovolených, to znamená cest se čtyřmi a více noclehy. „Letos nepředpokládáme nárůst tohoto počtu, dojde pouze k přeskupení poměru jednotlivých dovolenkových destinací. Jedna zahraniční dovolená bude i letos trvat v průměru devět přenocování, ale zatímco vloni stála v průměru 13 778 korun včetně nákladů na místě pobytu a koupě zájezdu, letos odhadujeme meziroční nárůst o zhruba 700 na 14 500 korun. Důvodem k tomuto optimismu je stále posilující kurz koruny, stabilizace cen ropy ve světě a také stálý ekonomický růst, který doprovází stoupající životní úroveň Čechů,“ nastínil Okamura.
Nejpoužívanějším způsobem k výjezdu na zahraniční dovolenou zůstane i letos pro Čechy silniční doprava – vloni se 88,6 procenta všech českých turistů vypravilo za hranice právě autem či autobusem. Znamenalo to ovšem meziroční pokles o 1,3 procenta, právě na úkor nárůstu letecké dopravy, již vloni k výjezdu na dovolenou využilo 8,6 procenta českých občanů. Letos odborníci odhadují nárůst počtu výjezdů leteckou dopravou o 1,4 procenta a každý desátý výjezd českého turisty na dovolenou bude letadlem. Vlak použije podobně jako loni 2,9 procenta lidí.