Z jihu Čech pocházejí výrobky, které kraj proslavily doma i v zahraničí

Jihočeský kraj se však proslavil nejen tím. V regionu najdeme řadu výrobků, u nichž se můžeme pochlubit, že pocházejí jen odsud. Kdybychom chtěli vyjmenovat všechny výrobky, které mají původ v jižních Čechách nebo jsou pro ně typické, byl by to dlouhý seznam.
Přesto však můžeme připomenout alespoň několik zástupců: pivo Budvar, třeboňský kapr, budějovické tužky Koh-i-noor a nádobí ze Sfinxu, zapalovací svíčky z Brisku Tábor, elektřina z Temelína, pistole z firmy ČZ Strakonice, jindřichohradecký Tuzemák s obrázkem plachetnice a početný zástup dalších.
A na které z proslulých jihočeských výrobků si vzpomněli známí lidé z našeho kraje?
Hejtman Jan Zahradník postavil na první místo kapry z jihočeských rybníků. „Stejně typické je pro náš region pivo. Nejenom Budvar, ale i Samson, Platan, Eggenberg či Nektar,“ vyjmenoval hejtman bez zaváhání pivovary z celého kraje. Typické výrobky potravinářského průmyslu pak doplnil tradiční výrobou tužek z budějovického Koh-i-nooru a strojírenskou výrobou ČZ Strakonice.
Ministryně školství a první místopředsedkyně Strany zelených Dana Kuchtová si jako první vybavila Budvar, po něm tužky Koh-i-noor a sýr Niva z Madety. „Moc mě mrzí, že stejně úspěšně nepokračuje i tradice proslulé sklářské výroby v Lenoře a tradice truhlářské a nábytkářské výroby v řadě míst kraje,“ posteskla si Kuchtová.
Režisér Zdeněk Troška nezapřel svoji zálibu v dobrém jídle. „Samozřejmě Budvar, Jihočeské máslo a Jihočeské mléko od Madety a třeboňský kapřík. U mě to vždycky vyhrají hlavně výrobky, které se dají sníst,“ tvrdí Troška
„Budvar tam dají všichni, já ho mít nemusím. Mám však vyzkoušené, že nejlepší jsou výrobky z Madety – od jogurtů ve skleničkách přes tvrdé, měkké a uzené sýry až po máslo, mléko a podmáslí. Mezi špičku patří i budějovické tužky a další školní pomůcky značky Koh-i-noor i lišty a rámy z krumlovské Liry,“ vypočítala astronomka Jana Tichá.
Jen málokdo si dovede představit sváteční vánoční stůl bez jihočeského kapra. Někdo dává přednost šupináčům, jiní si oblíbili lysce. Rybářství Třeboň, které je největším rybářským producentem nejen u nás, ale i po celé rybníkářské Evropě, nabízí na trh zhruba dvě třetiny šupináčů a třetinu kapra lysého.
Se značkou Koh-i-noor si většina lidí v první řadě automaticky spojí tužky. Fakt je, že více než třicet procent tužek používaných ve školách a úřadech nese značku Koh-i-noor. Firma však vyrábí mnohem rozmanitější sortiment školních a kancelářských potřeb. Mimo jiné nabízí také inkousty, tuše, křídy, křivítka, šablony, kružidla, kuličková pera či vodové barvy.
Dalším z výrobků, kterým se může náš region pochlubit, jsou zapalovací a žhavicí svíčky ze společnosti Brisk Tábor. Základní funkcí zapalovací svíčky je zapálení směsi vzduchu a paliva v motoru. V praxi to znamená, že bez svíčky se automobil se spalovacím motorem prostě nerozjede. Táborský Brisk dnes vyrábí několik stovek typů zapalovacích svíček.
Pivo z Budějovického Budvaru má typickou nasládlou chuť, takže jeho vyznavači s ním klidně mohou zapíjet nejen klasickou vepřovou, ale třeba i kynuté knedlíky.
Pro zpestření sortimentu nabízí pivovar i černý ležák a nejnověji pivo Pardál, kterému konzumenti říkají budějovický gambrinus.

Znalci věrní budějovickému ležáku tvrdí, že jeho chuťové vlastnosti spoluvytváří kvalitní voda z artéských studní pivovaru.