Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobytek prohlubuje skleníkový efekt

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Volně pasoucí se dobytek přezimující na pastvinách může přispívat k prohlubování skleníkového efektu. Nejen, že zvířata při přežvykování běžně produkují značné množství plynů, které zatěžují světové klima, ale jihočeští odborníci z Akademie věd přišli na to, že na skleníkovém efektu se mohou podílet i mikroorganismy z trusu.

21.10.2007
SDÍLEJ:

HORSKÁ IDYLA? Jihočeští vědci zkoumají vliv volně pasoucího se dobytka na zhoršování skleníkového efektu. Foto: Deník

Spolu s bavorskými kolegy dva roky zkoumali vliv exkrementů přežvýkavců z podhorských luk na půdu. Zjistili, že mikroorganismy odcházející z těla jsou při ideální teplotě a vlhkosti v zemi velkým zdrojem metanu a oxidu dusného. Tyto plyny patří s oxidem uhličitým mezi největší původce globálního oteplování.
„Dá se říci, že naše zjištění je hodně perspektivní do budoucna. Jsme ale na začátku a rádi bychom ve výzkumu pokračovali. Závěry projektu už ocenili na konferencích i odborníci ze zahraničí,“ řekla šéfka českého výzkumného týmu Dana Elhottová.
Vše je přitom podle vědců zcela jednoduché. Dobytek pasoucí se přes zimu na jednom místě významně mění půdní mikroflóru. S exkrementy vylučuje i mikroorganismy, které přetváří nadbytečný dusík z trusu a další živiny na takzvané skleníkové plyny. Stačí pak, když se na jaře oteplí, zaprší a z promrzlé země odcházejí škodlivé plynné emise.
Vědci chtějí ve výzkumu, který by mohl do budoucna pomoci zmírnit skleníkový efekt, pokračovat. Vše záleží na tom, zda seženou peníze. „Zimoviště skotu nejsou zatím příliš prozkoumaný ekosystém. Vyskytují se přitom jak u nás, tak i v dalších evropských zemích, například v Rakousku, Švýcarsku či Itálii,“ dodala Elhottová.
Jihočeští vědci nejsou jediní, kteří se problému věnují. Univerzita Hohenheim ve Stuttgartu v březnu oznámila, že vyvíjí tablety proti říhání, škytání a pšoukání hospodářského dobytka, kterým se do ovzduší dostává metan. „Koncentrace metanu v ovzduší se v posledních letech podle odhadů zešestinásobila,“ řekl profesor Winfried Drochner z univerzitního ústavu pro výživu zvířat, který pilulku zkouší. Podle jeho propočtů hovězí dobytek přispívá asi čtyřmi procenty ke změnám v ovzduší a jeho podíl roste.
Proti tomu chtějí vědci nasadit obří tabletu velkou asi jako pěst. Extrahuje se z naklíčeného obilí a dalších přídavných látek. Pilulka tak obsahuje látky, které omezují tvorbu metanu. Když se uhnízdí v kravském žaludku, má prý působit až šest týdnů.
Tento způsob redukce je prý nejen ekologický, ale pro chovatele může být i ekonomicky zajímavý. Omezení metanu přináší zvířatům také lepší látkovou výměnu. Výsledkem má být, že krávy budou zdravější a mohou dávat při menším přísunu krmiva více mléka a masa.

21.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Již nejsou mezi námi

Ilustrační obrázek.

Poslední rozloučení na Táborsku

Odjel rovnou na dvou motorkách

Ratibořice - Z jedné stodoly zmizely hned dvě motorky naráz.

Zastupitelé rozhodnou o přesunu hvězdárny

Tábor - Radní doporučí zastupitelům, aby je podpořili v přesunu zařazení hvězdárny.

Soběslavská školka předložila nejlepší projekt

Soběslav - Soběslavská školka z Nerudovy ulice se zapojila do aktivity eTwinning.

VÍME PRVNÍ / AKTUALIZUJEME

Černá středa na silnicích Strakonicka, již zemřeli tři lidé

Strakonicko - Čelní střet osobního vozidla s kamionem u obce Přechovice ve směru na Volyni si ve středu odpoledne vyžádal dva lidské životy. Další život vyhasl dopoledne nedaleko obce Litochovice u Volyně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení