Spolu s bavorskými kolegy dva roky zkoumali vliv exkrementů přežvýkavců z podhorských luk na půdu. Zjistili, že mikroorganismy odcházející z těla jsou při ideální teplotě a vlhkosti v zemi velkým zdrojem metanu a oxidu dusného. Tyto plyny patří s oxidem uhličitým mezi největší původce globálního oteplování.
„Dá se říci, že naše zjištění je hodně perspektivní do budoucna. Jsme ale na začátku a rádi bychom ve výzkumu pokračovali. Závěry projektu už ocenili na konferencích i odborníci ze zahraničí,“ řekla šéfka českého výzkumného týmu Dana Elhottová.
Vše je přitom podle vědců zcela jednoduché. Dobytek pasoucí se přes zimu na jednom místě významně mění půdní mikroflóru. S exkrementy vylučuje i mikroorganismy, které přetváří nadbytečný dusík z trusu a další živiny na takzvané skleníkové plyny. Stačí pak, když se na jaře oteplí, zaprší a z promrzlé země odcházejí škodlivé plynné emise.
Vědci chtějí ve výzkumu, který by mohl do budoucna pomoci zmírnit skleníkový efekt, pokračovat. Vše záleží na tom, zda seženou peníze. „Zimoviště skotu nejsou zatím příliš prozkoumaný ekosystém. Vyskytují se přitom jak u nás, tak i v dalších evropských zemích, například v Rakousku, Švýcarsku či Itálii,“ dodala Elhottová.
Jihočeští vědci nejsou jediní, kteří se problému věnují. Univerzita Hohenheim ve Stuttgartu v březnu oznámila, že vyvíjí tablety proti říhání, škytání a pšoukání hospodářského dobytka, kterým se do ovzduší dostává metan. „Koncentrace metanu v ovzduší se v posledních letech podle odhadů zešestinásobila,“ řekl profesor Winfried Drochner z univerzitního ústavu pro výživu zvířat, který pilulku zkouší. Podle jeho propočtů hovězí dobytek přispívá asi čtyřmi procenty ke změnám v ovzduší a jeho podíl roste.
Proti tomu chtějí vědci nasadit obří tabletu velkou asi jako pěst. Extrahuje se z naklíčeného obilí a dalších přídavných látek. Pilulka tak obsahuje látky, které omezují tvorbu metanu. Když se uhnízdí v kravském žaludku, má prý působit až šest týdnů.
Tento způsob redukce je prý nejen ekologický, ale pro chovatele může být i ekonomicky zajímavý. Omezení metanu přináší zvířatům také lepší látkovou výměnu. Výsledkem má být, že krávy budou zdravější a mohou dávat při menším přísunu krmiva více mléka a masa.