Stavební boom v jižních Čechách pokračuje: v pololetí vyrostlo v regionu víc bytů než vloni

Odborníci růst připisují zejména příznivé situaci na trhu se stavebním spořením a hypotékami, která motivuje lidi investovat do bydlení. Vliv na rozvíjející se výstavbu měly i chystané změny daně z přidané hodnoty a mírná zima.
Nejvíce bytů vzniklo v pololetí v rodinných domech, přičemž stavebně silnější bylo druhé čtvrtletí. Od března do června se tak postavilo 269 bytů z celkových 404. Více jich předali už jen v Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji. U zahájených staveb bytů se trend téměř nezměnil.
„Stavbu rodinného domu si u nás víc objednávají i lidé ze střední vrstvy. Zatímco dřív jsme stavěli spíš honosnější nebo větší a komfortnější objekty a bylo jich méně, teď stavíme více domů ve standardních relacích,“ potvrdil majitel vyšebrodské stavební firmy POstavPO Karel Poláček.
Přitom za standardní dům považují stavaři dům se sto až sto padesáti metry obytné plochy, se dvěma podlažími a pěti až šesti místnostmi. Cena standardního rodinného domu se pohybuje podle velikosti a použitých materiálů od částky 1,8 do tří milionů korun.
Bytová výstavba v kraji přitom dále sílí. Ve druhém čtvrtletí začali Jihočeši stavět 626 bytů, z toho bylo 452 rodinných domů. Mezi třinácti kraji a Prahou to byl šestý největší počet. Další byty vznikají i jako přístavby, vestavby či nástavby k již stojícím obydlím. Úřady v prvních šesti měsících povolily stavbu 1164 dalších bytů oproti loňským 1200.
Pozadu nezůstávají ani města. V Českých Budějovicích se koncem loňského roku začala stavět čtvrť Luční jez. Během šesti let zde bude čtrnáct domů s 280 byty. Moderní bytové domy stále přibývají také na okraji lesoparku Stromovka a na Plavské. „V lednu jsme dostavěli první bytový dům ve Stromovce se 22 byty o velikosti od jednopokojových až po čtyřpokojové s kuchyňským koutem a 18 garážemi, teď je tam před dokončením třetí dům a jeho byty už jsou také rozprodané,“ řekl spolumajitel českobudějovické První jihočeské realitní Jiří Doskočil.
Do vlastního nového čtyřpokojového bytu v krajském městě se na začátku prázdnin nastěhovala i pětadvacetiletá Kateřina Dohnalová z Českobudějovicka s přítelem. „Byt jsme si pořídili s pomocí stavebního spoření a hypotéky. Ačkoli tu máme zatím jen nejnutnější vybavení, jsem ráda, že už nemusím denně dojíždět do práce skoro hodinu,“ svěřila se tato mladá servírka.
Nejvíce bytů po Budějovicích vznikne letos zřejmě v Písku. Poptávka po bydlení roste díky rozvíjející se průmyslové zóně. Několik desítek bytů vyroste na Václavském předměstí, nedaleko kina Portyč, a také v části Amerika, kde mohou kromě bytových domů stát i rodinné domky.
V Česku se ve druhém čtvrtletí začalo stavět 10 073 bytů, což bylo meziročně o 9,2 procenta méně. Lidé získali 6758 bytů, asi o třetinu více než loni ve stejném období.