Ambasadorem závodu registrovaných i neregistrovaných lyžařů ve Vimperku byl bývalý reprezentant v běhu na lyžích Martin Jakš. Závod si vyzkoušely i jeho malé dcery, ale Martin Jakš především pomáhal při organizaci závodu, radil dětem, jak na jednotlivé překážky a akci si užíval. „Super akce. Vytáhnout do stopy školní děti je výborný nápad. Lyže k horám patří a já tomu fandím. Bohužel je zima taková, jaká je a pořadatelům patří dík, že akci uspořádali. Je to pro děti tentokrát trochu složitější, trať je ledovější. Snad to ty úplné nováčky neodradí. Ale zážitek to pro ně určitě je,“ hodnotil akci Martin Jakš.

Více než polovina dětí patřila mezi ty neregistrované. „Je to moc fajn, že si to chtějí vyzkoušet. Je na dětech vidět, že si s tím chtějí poradit. Někomu to jde lépe, někomu hůře, ale důležité je, že sportují,“ pochválil závodníky zkušený český lyžař.

Do Vimperka kromě závodníků z Prachaticka dorazilo na osmdesát dětí ze Strakonic, další z Písku, nechyběli ani lyžaři ze Železné Rudy a dalších míst. „Je fajn, že již to není jen o pár dětech z horských městeček a vesnic či oddílů, které se lyžováním zabývají, ale přijedou i školy z větší vzdálenosti a děti si lyžování vyzkoušejí,“ pochválil zájem o lyžování Martin Jakš.

I jeho dvě malé dcery si trať plnou překážek vyzkoušely. Jak jim to tedy šlo? „Holky jsou šikovné, jsem spokojený, zkrátka hrdý tatínek. I pro ně to samozřejmě bylo těžké, ale popasovaly se s tím,“ doplnil z úsměvem bývalý český reprezentant Martin Jakš.