Pokořit 600 metrů dlouhý okruh pro závod padesátek se v sobotu v areálu soběslavského letiště rozhodlo 105 závodníků. Již dávno nejsou jen ze Soběslavi, od prvního ročníku uběhlo devět let, čímž se povědomí netradičního závodu dostalo i daleko za její hranice.
„Dnes sem jezdí závodníci prakticky z celé republiky. Silné zastoupení mívá například jižní Morava a třetím rokem už přijíždějí i závodníci až ze Slovenska,“ říká ředitel závodu Petr Sluka.
I on si jízdu vyzkoušel na vlastní kůži. Ovšem pouze při prvním ročníku, který se ještě bral coby „srandaakce“. Tehdy se na start postavilo 23 jezdů a Sluka se dostal do první desítky.
Od té doby počet startujících stále rostl a od pátého ročníku už se závod stal celorepublikovou záležitostí.
Přestože se tyto stroje v republice již nevyrábějí, Sluka věří, že existenci závodu to neohrozí. Vyznavačů „splašených trubek“ je stále dost a pokud by počet jízdy schopných strojů, které jsou i čtyřicet let staré, rapidně klesl, upraví pořadatel propozice. „Zatím je podmínkou československá výroba. Když bude nejhůř, povolíme třeba i cizí značky,“ připustil Sluka.
Mladí jezdci tak mají co dělat, aby veterány udrželi při životě. Někdo svůj stroj zdědil, jiný ho skládá součástku po součástce. To je i případ osmnáctiletého Jana Hrušky ze Soběslavi. Svůj stroj dával na závod dohromady čtyři dny. „Složím ho vždycky ze šrotu, šroubek po šroubku, už asi popátý a dnes se zatím drží,“ řekl před startem.
Narušit ryze mužský závod se dívkám dosud nepodařilo, i když chuť by byla. „Docela by mě to lákala, ale myslím, že by to dopadlo špatně. Nesmělo by být kolem hodně lidí, já na té motorce totiž neumím,“ přiznala se Klára Čepelínová z Tábora, která do Soběslavi přijela podpořit kamaráda Milana Kratochvíla.
Finálový závod, do kterého se dostalo prvních třicet jezdců ze dvou kategorií – sport a klasika, byl zkouškou především strojů. Hodinu musely kroužit a zdolávat překážky na trase a pořadatelé každému sčítali počet ujetých kol. Štěstí se nakonec usmálo na Jiřího Lovětínského z Dačic, který na fichtlu se sportovní úpravou ujel 39 kol, a na Milana Šrámka z Tábora. Ten v kategorii klasika ujel za 60 minut 36 kol.