Centrum tradičního závodu se letos znovu vrátilo před náměstí T.G.M. Pořadatelé z E.ON Triathlon Teamu museli na poslední chvíli sáhnout k jedné mimořádné změně. Vzhledem k nízkému stavu vody byli nuceni změnit obvyklé místo výlezu z vod Jordánu a situovat ho zpět k místu startu od dopravním hřištěm. Obvyklý výběh do depa se tak nebývale protáhl.

Domácí medaile v závodech žactva

Dopolední program byl vyhrazen kláním žákovských kategorií, ve kterých se to jen hemžilo reprezentanty domácího E.ON Triathlon teamu. A jak je u táborské triatlonové líhně zvykem, někteří z nich uložili do klubové sbírky další cenné kovy.

V nejmladší kategorii osmiletých žáků si užil pobyt na vítězném stupínku Ondřej Kozojed. Ve stejné věkové kategorii si mezi dívkami pověsila na krk bronzovou medaili Kateřina Dvořáková. Závod devítiletých žákyň ovládla další domácí naděje Nikola Korousová. Velice cenným stříbrem ozdobil start na domácích tratích mladší žák Michal Macháček, kterého porazil v konkurenci dvanácti závodníků jen mladší z jindřichohradeckých bratrů Řehulových Šimon.

Pořadí dalších závodníků E.ON Triathlon Teamu – žáci 10 – 11 let: 4. Martin Kozojed, 6. Jan Žirovnický, 8. Jakub Homola, 10. Jan Dvořák. Žákyně 10 – 11 let: 5. Natálie Stuchlíková. Žáci 12 – 13 let: 4. David Macek, 6. Petr Červenka. Žákyně 12 – 13 let: 9. Michaela Kincová.

Evropský pohár juniorů: titul do Kazachstánu

Zhruba pět minut po poledni se ponořili do vln Jordánu aktéři ostře sledovaného závodu Evropského poháru juniorů. Se špičkovou konkurencí elitních borců starého kontinentu se hodlal porvat i reprezentant táborského E.ON Triathlon Teamu Tomáš Plojhar.

Sprinterské distance dali závodu nebývalé grády a boje o nejvyšší příčky byly otevřené až do samého závěru. Po 750 metrech plavání, 20 kilometrech na kole a 5 kilometrech běhu nakonec propukal radost v kazašském balení. S náskokem tří vteřin prolétl cílovým prostorem Ayan Beisenbayev. O stříbro si zaspurtovali slovinský mladík Mateuz Planko s Kolumbijcem Eduardem Londono Naranjem. Jediná vteřina rozhodla ve prospěch prvně jmenovaného, jihoamerický borec se musel spokojit s bronzem.

Nejlepším z českých borců v cíli táborského závodu byl cvikovský Ondřej Olšar, který se jako jediný prodral do elitní desítky a skončil pátý.

A domácí Tomáš Plojhar? Ten zakončil startem u Jordánu velmi těžkou sérii pěti závodů ve čtyřech týdnech a v konkurenci jednačtyřiceti juniorů obsadil 21. příčku. Po plavání a prodlouženém výběhu do depa figuroval až na 34. pozici, na kole však odvedl dobrou práci (přestože se nedotáhl na vedoucí skupinu) a tradičně silným během si proklestil cestu až na začátek třetí desítky.

Evropský pohár juniorek a česká radost

Téměř poloviční startovní pole (23 triatlonistek) původně stavělo závod juniorek do stínu předchozího klání mladých mužů, jenže jeho průběh strhl doslova diváckou bouři. A není divu, i když to tak původně nevypadalo. Už v plavecké části se usadila v čele maďarská reprezentantka Dorka Putnóczkiová, a když si po cyklistické části přivezla do depa více než minutový náskok, zdálo se být rozhodnuto. To by ovšem nesměla být na startu česká závodnice Jana Machačová. Po plavání vyběhla do depa na náměstí T.G.M. s velmi výraznou ztrátou na čelo a vypadalo to, že navzdory dobré formě nemá svůj den. Už po cyklistice ovšem dorazila ke svému stojanu na druhém místě a rozpoutala nevídaný hon na vedoucí Maďarku. Ještě do posledního ze tří okruhů vybíhala s viditelnou ztrátou, ale když se pak objevil doprovodný bicykl v cílové rovince, běžela za ním osamoceně pro prvenství právě česká závodnice! „Soupeřku jsem doběhla v té poslední zatáčce a bylo vidět, že mám víc sil," poznamenala po závodě jeho hlavní hrdinka. Svým triumfem potvrdila skvělý výsledek z předchozího závodu EP ve francouzském Chatearoux, kde přednedávnem zvítězila s náskokem bezmála dvou minut.

Podobný husarský kousek se ovšem podařil další Češce ze startovní listiny táborského podniku Pavlíně Poláčkové. Hladinu Jordánu opouštěla na chvostu celého startovního pole, kterým se ovšem v dalších fázích závodu mohutně drala vpřed. V koncovce závěrečného běhu nakonec přespurtovala Slovinku Evu Skazaovou a dvojnásobná medailová radost českých barev byla na světě.

Mistrovství republiky ve sprintu

V podvečer nastoupili k bojům o republikové mistrovské tituly na sprinterských tratích nejlepší tuzemští triatlonisté. Do víru Velké ceny E.ON - Memoriálu Mariana Lošonského se ponořili také dva aktuálně nejúspěšnější čeští závodníci Jan Čelůstka a Vendula Frintová. Právě tito dva reprezentanti nakonec splnili roli favoritů závodu a dotkli se jako první pásky v cílovém prostoru. O své triumfu rozhodli v průběhu závěrečné běžecké části, kdy získali výraznější náskok a nepřipustili si žádné starosti.

Vendulu Frintovou nakonec doprovodily na stupně vítězů stříbrná ruská závodnice Anastasia Anbrosiová a třetí Petra Kuříková. Ta si tedy z Tábora odvezla mistrovské stříbro (Ruska se do hodnocení republikového šampionátu nezařadila) a bronz připadl celkově čtvrté Romaně Gajdošové.

Jan Čelůstka (hájící barvy týmu BKP) našel tentokrát svého nezdatnějšího soupeře v Janu Kalusovi (Ekol Team). Definitivně ho odstavil od zlaté šance ve druhém kole. "Zkusil jsem to ve druhém okruhu v tom jediném stoupání, a pak už to bylo bez problémů," okomentoval svůj nástup Jan Čelůstka. Na třetí pozici proťal cíl František Linduška (TCV Jindřichův Hradec), kterého ovšem doprovodil největší potlesk. Důvod? V závěru cyklistické části ho při vjezdu do depa postihl nepříjemný pád, přesto závod dokončil a propracoval se až ke zmíněnému bronzu. "Někdo mne tam asi zezadu trefil do kola, ani nevím, jak se to seběhlo," vrátl se k nepříjemnosti na trati František Linduška.

Na celkové šesté příčce a páté místě mezi republikovými soupeři zakončil závod domácí zástupce Lukáš Červenka (před ním doběhl Australan Neumann). Ten odstartoval do očekávaného závodu skvěle, plavecký úsek ovládl, a navíc si po výlezu z vody hýčkal solidní náskok. Cyklistickou část absolvoval v několikačlenné čelní skupině po boku Čelůstky a dalších favoritů. V běhu ovšem kontakt s absolutní špičkou neudržel a bylo z toho právě ono šesté místo.

A jak si vedli další zástupci E.ON Triathlon Teamu v hodnocení svých kategorií? Radost má určitě junior Tomáš Černohorský, jehož klenotnici nově zdobí stříbrná mistrovská medaile. Stejný cenný kov si vybojoval Martin Korous mezi jedenácti borci zařazenými do kategorie 40 – 49 let. V klání dorostenek obsadila Tereza Kunclová 6. příčku. Zuzana Uhlířová brala 10. pořadí a původně nejvýraznější táborská naděje Diana Třebická závod nedokončila.