Dějištěm letošního juniorského šampionátu starého kontinentu se v obvyklém květnovém termínu stalo italské jezero Varese, a právě v jeho vodách se zaleskla zlatá medaile s významným táborským puncem.

Do boje narukovalo čtrnáct párových čtyřek včetně české lodi, která obhajovala loňský titul z Mnichova. Na něm se před rokem podíleli jiní talentovaní táborští veslaři Jan Čížek a Jan Koška. Zatímco prvně jmenovaný už letos startuje mezi muži, Jana Košku postihly zdravotní potíže a posádka proto prošla zásadní změnou; po kontrolních závodech se stal jejím základem dvojskif loňských evropských vicemistrů, tedy Ondřeje Pecivala a brněnského Jakuba Sprinzla. Tuto osvědčenou dvojici doplnili pardubický Tomáš Panchártek a Kryštof Janáč z ČVK Praha. A právě táborský borec byl i pro své mezinárodní zkušenosti a cit pro „běh lodi“ nominovaný na pozici veslovoda, který udává tempo a celé posádce „šéfuje“.

V sobotní rozjížďce česká párová čtyřka zvítězila, čímž se vyhnula opravným jízdám. V neděli dopoledne nastoupila k semifinálové jízdě. Ondřej Pecival pro ni zvolil taktické tempo bez zbytečného výdeje sil. Česká posádka nakonec s přehledem obsadila druhé místo za domácí italskou lodí a zajistila si tak finálovou účast. Souboj o evropské cenné kovy byl na pořadu krátce po druhé hodině odpolední. Česká loď se zprvu držela na úrovni soupeřů za překvapivě vedoucí posádkou Ukrajiny a ještě v polovině dvoukilometrové trati veslovali Češi na 3. místě za Ukrajinci a Řeky. V klíčové třetí pětistovce však nasadil veslovod od táborského Jordánu k drtivému nástupu, který českou loď doslova katapultoval na první místo. Svou pozici si nakonec její posádka udržela a cílem projela s náskokem poloviny délky před reprezentanty Řecka a Ukrajiny. Favorizovaní Italové coby semifináloví přemožitelé Čechů skončili bez medaile.

Titul mistra Evropy je dalším obrovským úspěchem veslaře z malého táborského oddílu. Pro brzy osmnáctiletého Ondřeje Pecivala a jeho parťáky ale evropským zlatem sezona nekončí. Dá se předpokládat, že si po návratu z vítězného šampionátu dopřejí krátký odpočinek, pak už ale zahájí přípravu na nejvyšší vrchol, kterým je juniorské mistrovství světa. To se uskuteční na přelomu července a srpna znovu ve Varese.

close Zlatá párová čtyřka juniorů. Zleva Tomáš Panchártek, Kryštof Janáč, Jakub Sprinzl a táborský Ondřej Pecival. info Zdroj: archiv Českého veslařského svazu zoom_in Zlatá párová čtyřka juniorů. Zleva Tomáš Panchártek, Kryštof Janáč, Jakub Sprinzl a táborský Ondřej Pecival.

Autor: Jan Děkanovský