Do víru blížícího se atletického svátku u Jordánu se s chutí ponoří také zástupci domácího oddílu. Při pohledu na aktuální české tabulky má šanci startovat mezi tuzemskou seniorskou elitou šest táborských žen a tři muži.

 Do startovních listin jednotlivých mistrovských disciplínám právo zapsat své jméno čtrnáct nejlepších závodníků podle dosažených letošních výkonů. Tato kritéria v současnosti splňuje devět reprezentantů Tábora. Jmenovitě jsou to trojskokanka Zdeňka Pražáková, výškařky Alena Panovská a Zuzana Vojtěchová, dálkařka Adéla Záhorová, oštěpařka Simona Bažantová, půlkařka Denisa Šedivá, kladivář Václav Toman, oštěpař Michal Černý a výškař Štěpán Svoboda.

 Už jen samotný start na domácím šampionátu je pro táborské sportovce úspěchem. „Jakýkoliv finálový výsledek by byl pro naše zástupce výrazným a cenným bonusem. Rozhodne momentální forma," říká bývalý první muž táborské atletiky a šéf organizačního výboru šampionátu David Bor.

Výškařky na zkušené

Ve výškařském sektoru se představí dvě svěřenkyně trenéra Romana Béma: Alena Panovská a Zuzana Vojtěchová. Obě mladé skokanky by rády v domácím prostředí překonaly osobní rekordy.

 „Nervózní nejsem. Vím, že tu bude panovat úplně jiná atmosféra, ale získám alespoň cenné zkušenosti," nestresuje se druhá jmenovaná výškařka. Větší šance se dávají její kolegyni Aleně Panovské, která v poslední době pravidelně atakuje laťku ve výšce 170 centimetrů. „Naší výhodou bude znalost zdejšího sektoru i zdravá vzájemná rivalita. Povzbuzujeme se a podporujeme," vysvětluje Panovská. Nadějné výškařky budou ve své disciplíně po očku, leč pozorně sledovat největší favoritku soutěže Michaelu Hrubou. „Je to obrovský talent a dříč," tvrdí Vojtěchová. „Navíc je skromná a dost v pohodě," dodává s úsměvem Panovská.

Mladá naděje v dálce

Adéla Záhorová bude ve startovním poli patřit k těm nejmladším. Věkem je sice ještě dorostenka, v lize však už běžně poráží zkušenější závodnice. Šestnáctiletá svěřenkyně trenéra Jiřího Coufa se může pyšnit letošním halovým juniorským titulem v trojskoku, navíc bronz vybojovala v dálce a v běhu na 60 metrů. Mezi ženami skončila výkonem 575 centimetrů sedmá.

 „Ráda bych se letos co nejvíce přiblížila k šestimetrové hranici," plánuje si. Ví, že formu má a je to reálný cíl. Během posledních čtrnácti dní se totiž k vysněné metě přiblížila hned dvakrát. V první lize vyhrála výkonem 578 centimetrů, o týden později na juniorských krajských přeborech zvítězila téměř shodným výkonem 575 centimetrů. „Ještě bojuju s technikou, ale věřím, že nedostatky odstraním a budu se zlepšovat. Pokud by se podařila finálová osmička, byla bych spokojená," odkrývá plán pro táborský šampionát a dodává, že by se ráda představila i v trojskokanské soutěži. „Trojskok zatím tolik netrénuju," přiznává. „Zkusím ale překonat svoje maximum z letošní sezony, kde jsem skočila dvanáct metrů," dodává

 Stejně jako ostatní domácí atleti, se na závody v Táboře moc těší. „Diváci v Táboře mají atletiku rádi a fandí jí. Prostředí je tady perfektní, jsem tu zvyklá na ideální doskočiště. Je totiž blízko tribuny, což nás závodníky žene k lepším výkonům," vysvětlila atletka z Milevska.