Původní Tělovýchovná jednota Pedagog České Budějovice byla založena 14. prosince 1964 a za jejím vznikem stáli českobudějovičtí učitelé. „Do roku 1964 jsem pracoval jako metodik sportu na OV ČSTV. V té době tam byl v roli tajemníka Vladimír Hnilička. O rok předtím byla založena podniková fotbalová liga. Říkal jsem Vláďovi, že dáme dohromady mančaft a zkusíme tuto soutěž hrát. Slovo dalo slovo a šli jsme do toho. Obvolali jsme všechny kantory, kteří v Budějovicích hráli fotbal. Třeba Vlastu Hajšmana, Adama Forsta, Tondu Hrušku, Vencu Maška nebo Jardu Kříže. Ti všichni hráli fotbal na výborné úrovni. První zápas jsme sehráli ve Čtyřech Dvorech v místě, kde momentálně Pedagog sídlí," vzpomíná Budinský.

Ustavující schůze se konala na Krajském pedagogickém úřadu. „Předsedou byl zvolen Karel Gál, což byl tehdy ředitel Gymnázia Karla Šatala. Všichni jsme byli kantoři, tak jsme zvolili název Pedagog," vysvětluje.

Na úplném začátku se hrál na Pedagogu jenom fotbal. „Rychle však začaly vznikat i další oddíly. Stolní tenis, volejbal, ZTV a hokejbal, o něco později pak karate a další sporty," vypočítává. „Byli jsme učitelé, tak jsme tehdy v původním znaku měli sovu. Hned po necelém půlroce v květnu roku 1965 jsme byli na prvním zahraniční výjezdu, když jsme byli hrát fotbal v někdejší NDR."

Jan Budinský stál také u vzniku hokejbalu, jehož zrod proběhl právě na českobudějovickém Pedagogu. „Spolu s Vláďou Hniličkou jsme dávali dohromady pravidla hokejbalu. Byla hodně podobná hokeji. Jedinou větší odlišností bylo, že místo dvouminutového trestu se prováděl trestný úder. Pro hráče to bylo hodně zajímavé. Z místa přestupku se střílelo podobně jako ve fotbale a padaly góly."

Budinský byl jedním ze zakladatelů Pedagogu a jeho členem je dosud. Zůstává jedním z mála zakládajících žijících členů. „Z původního výboru je nás naživu už asi jen pět," přikývne.

Budinský se do podvědomí sportovní veřejnosti zapsal především jako hokejový rozhodčí. „Hrával jsem hokej za béčko Slavoje. Při autonehodě jsem ale utrpěl úraz kolena a s aktivním hraním byl konec. Tak jsem se dal na pískání, abych u hokeje mohl alespoň nějakou formou zůstat. Měl jsem štěstí, že jsem se během pouhých pěti let dostal až do ligy," popisuje, jak se dostal k píšťalce sudího.

Nejvyšší soutěž řídil dlouhých třináct let. Začínal v roce 1969, končil v roce 1981. „Všechno mám zaznamenané v kronice. V lize jsem odřídil dvě stě čtyřicet zápasů, k tomu asi osmdesát mezinárodních utkání. V té době pro mě jako učitele nebylo jednoduché vycestovat na západ. Tehdejší krajský tajemník soudruh Michálek mi říkal: Soudruhu učiteli, jak vy můžete jet do Švédska? Nechtěli mi to podepsat. Naštěstí mi pomohl kamarád Drahoš Březovský, který to vyřídil až s Himlem. To soudruh Michálek nemohl překousnout a od té doby jsem měl každý týden na hodině hospitaci," teď už s úsměvem vzpomíná na těžkou dobu.

Osm let řídil hokej na mezinárodní úrovni. „Byl jsem ve Švédsku, Finsku, Švýcarsku, Itálii a s veterány jsme pak byli i v Americe."
U hokeje zůstal Budinský až dodnes a stará se o veteránský tým v Českých Budějovicích. „S Mírou Dvořákem jsme ho zakládali v roce 1988. Jezdili jsme na turnaje po republice a vždycky to bylo perfektní. Teď už to po mě přebral Robert Bauer. Já klukům dělám jen poradce a vedu kroniku. Starám se o organizaci turnajů, rozhodčí a podobně."

Budinský také nechybí na prvoligových zápasech ČEZ Motoru, kterému se letos daří a chystá se pomalu na play off. „Na hokej chodím pravidelně. Vždyť je to můj život. Jen málokdy vynechám nějaký zápas," usměje se.

V sobotu na oslavách padesátin Pedagogu také prý rozhodně chybět nebude. „Určitě rád přijdu. Padesát let je krásné výročí. Jsem rád, že Pedagog takhle funguje," tvrdí.

 Oslavy padesátých narozenin SK Pedagog budou probíhat v sobotu v areálu klubu na Branišovské ulici. „Srdečně zveme všechny současné a bývalé členy i širokou sportovní veřejnost," vzkazuje předseda Pedagogu Vladimír Kadoun.

Začátek je plánován na 10. hodinu a k vidění budou exhibiční vystoupení mládežnických zástupců všech oddílů Pedagogu. „Mělo by se jednat o průřez činností našeho klubu," říká výkonný tajemník Ladislav Bláha.

Odhalena bude klubová síň slávy, do které budou uvedeni zástupci jednotlivých oddílů. Úplnou novinkou bude Pedácké „štrůdlování." „Především ale půjde o příjemné setkání všech, kteří mají rádi Pedagog a chovají k němu kladný vztah. Bez ohledu na věk," zve Bláha ještě jednou na Branišovskou ulici.