Slavné kluby mají své přívržence rozeseté po celé republice, a hraje–li se zrovna nějaký mimořádný zápas, nesmějí u toho chybět. Když se před týdnem vypravili fotbalisté Sparty k utkání Evropské ligy do Liverpoolu, našli v ochozech stadionu Anfield Road mohutnou podporu svých fanoušků. Mezi těmi, kteří si cestu na Ostrovy nenechali ujít, byli i Sparťané z Táborska včetně jednoho z těch nejkovanějších – Romana „Kogyho“ Kohouta. Zážitků a postřehů si ze své výpravy přivezl nespočet.

Do anglického Liverpoolu se vypravil v úterý o půl šesté večerní coby účastník plánovaného zájezdu cestovní kanceláře. Přes Německo a Belgii doputoval autobus s fanoušky do francouzského přístavního města Calais. Odtud se zájezd přesunul trajektem do Doveru, aby se přes Manchester a Londýn dostal v 17 hodin tamního času do své cílové stanice. „Ubytovaný jsem byl jenom kousek od místa, kde bydlela část výpravy Sparty. Na pohodlí v hotelu jsem si nemohl stěžovat,“ vypráví Roman Kohout. Svůj jediný večer v Liverpoolu ovšem pochopitelně nehodlal strávit na hotelovém pokoji. „Vyrazil jsem na procházku večerním městem a musím říct, že to mělo takové zvláštní kouzlo. Například všude, kde jsme poseděl, zněla výhradně hudba Beatles, Rolling Stones a podobně laděných kapel,“ všiml si zakladatel táborského Sparta Clubu. „Na druhý den jsem si prošel celé staré centrum Liverpoolu i s přístavem. Příjemně mne překvapilo, že jsem se tu potkal s dalšími lidmi z Táborska, kteří za Spartou dorazili. Nenechal jsem si ujít ani návštěvu známého Muzea Beatles a bylo to parádní.“

To už se blížil samotný zápas úřadujícího českého mistra s jeho slavným hostitelem. „Cestou na Anfield Road jsem procházel kolem stadionu Evertonu. Oba stánky jsou od sebe asi jen necelý kilometr, což mne fakt překvapilo. Derby Liverpooolu s Evertonem musí mít asi obrovský náboj,“ myslí si Roman Kohout.

Nejemotivnější zážitky na něj ale pochopitelně čekaly při samotném utkání Sparty v hájemství legendárního anglického klubu. „Zápas provázela naprosto fantastická atmosféra. Hlavně na začátku, kdy celý stadion zpíval klubovou hymnu, mi běhal mráz po zádech. Ta hymna je prý stará už nějakých padesát let,“ dělí se o své dojmy muž, známý ve sportovních kruzích hlavně pod přezdívkou Kogy. „V našem sparťanském sektoru za jednou z branek byly snad tři tisícovky fanoušků, a nezůstali jsme za domácími pozadu. Hráči nám za to také náležitě poděkovali. Úžasné bylo, když nám po zápase zatleskali i domácí fanoušci. S tím jsem se ještě nesetkal. Jedinou kaňkou byl nakonec konečný výsledek (Sparta prohrála 0:1), který rozhodl o našem vyřazení.“

Sedmačtyřicetiletý sparťanský patriot má za sebou hodně výjezdů za svým klubem, ten poslední ale staví hodně vysoko. „Venku jsem byl se Spartou po delší době, ale zájezd do Liverpoolu patří jednoznačně k těm nejhezčím. Rád bych se ještě někdy do Anglie vrátil,“ přeje si Roman Kohout.