Narodil se 13. června roku 1940. Pochází z Táborska. František Špale vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. "Obor Výchova vzdělávání dospělých," říká a na videu Deníku vzpomíná, kam za studentských let vyrážel na pivo.

Na videu vysvětluje, kudy vedla jeho cesta k motorismu, kterému zůstal věrný celý život.

"Jsem určitě už velký pamětník, samozřejmě si pamatuji strašně moc motoristů z Jihočeského kraje. Mám největší vzpomínky na Bohouše Sašu, protože jsem se hodně věnoval motocyklům, motoristickým soutěžím a Bohouš Staša byl jedním z lidí, kteří mě inspirovali k motorkám. A samozřejmě jsem s motorkami a s motorkáři pracoval celou řadu let."

František Špale. Na jihu Čech mezi motoristy legendární osobnost. Podívejte se na video, jak poutavě vypráví o životě. | Video: Deník/ Kamil Jáša

Kdo se mu z motoristických legend ještě vryl do paměti? "Martin Smrž oba jeho kluci. Matěj a Kuba, protože s nimi jsme vlastně tady v Budějovicích před možná dvaceti lety zakládali první Motosport klub a vlastně první minibikové motocyklové závody, se kterými jsme soutěžili a prakticky je budovali od základu."

Proč si František Špale často připomíná spolupráci s Policií ČR? Odpověď najdete na videu u tohoto článku.