Do moravské metropole se letos sjela opravdu vybraná společnost tohoto atraktivního sportovního odvětví. Do boje se v padesátimetrovém bazénu v Lužánkách ponořilo 23 týmů z České republiky, Slovenska, Polska, Dánska, Německa, Anglie, Švýcarska a Švédska. Tři z těchto zemí – Německo, Polsko a Švýcarsko – dokonce vyslaly do víru brněnského závodu své reprezentační výběry.

Ze Soběslavi dorazila pod Špilberk desetičlenná výprava, jmenovitě Jan Novotný, Michal Šrůta, Martin Tlustý, Barbora Macková, Jakub Brázda, Jakub Chlumecký, Michal Novotný, Rostislav Plachý, David Trska a Martin Žatecký. A vedla si parádně! V konečném účtování týmů obsadili Soběslavští vynikající 11. místo. Dvakrát jim zacinkal bronz, a skvěle zvládli i několik dalších startů. „To celkové jedenácté místo je pro nás obrovským úspěchem, byli jsme čtvrtí nejlepší z Čechů. Všichni si zaslouží obrovskou pochvalu," zářila po závodech trenérka oddílu VZS Soběslav Zdena Šrůtová.

Nesmírně cenný výsledek pro závodníky od Lužnice se narodil v královské disciplíně SERC (simulovaná záchrana čtyřčlenných týmů). Brněnští organizátoři ji tentokrát oblékli do nesmírně atraktivního a náročného kabátu v podobě simulace reálné záchranné akce na výletní lodi Costa Concordia. Soběslavská parta vyslala do boje dva týmy. Ten zkušenější ve složení Tlustý, Šrůta, M. Novotný a Trska vyválčil v konkurenci 38 družstev bronzovou pozici. Zazářilo však také ryze juniorské kvarteto v sestavě Plachý, Brázda, Chlumecký a Žatecký, které uzavíralo elitní desítku výsledkové listiny.

Už dlouho toužebně očekávané medailové umístění v disciplíně záchrana lanem dokázala přetavit v realitu dvojice Martin Tlustý – Michal Šrůta. Třetí příčku vybojovala v konkurenci 47 dvojic.

Výtečné vystoupení má za sebou oddíl VZS Soběslav také ve štafetových závodech. V záchranářské štafetě na 4x50 metrů skončili jeho zástupci šestí coby nejlepší z Čechů, na 4x25 metrů byli osmí a pasovali se do role druhé nejlepší české štafety. V obou závodech se představilo 21 týmů. Za vyzdvihnutí rozhodně stojí také cenné umístění juniorky Barbory Mackové, která se v celkovém pořadí čítajícím 57 jmen vešla mezi závodnice na 22. – 25. místě.

V současnosti už vzhlížejí soběslavští záchranáři k nejbližšímu startu, které pro ně bude velmi důležitý. „O posledním březnovém víkendu nás čeká v Neratovicích první nominační závod pro mistrovství světa ve Francii a v něm chceme rozhodně uspět," přeje si Zdena Šrůtová.