„Řeší se tak půjčka, kterou před dvěma lety město jednotě poskytlo. Ta však každoročních 300 tisíc nebyla schopná splácet, a tak jsme se shodli na tomto postupu,“ říká tajemník města Miroslav Nosek.

Pod město nyní spadne polovina zařízeních. Ta druhá až ji uvolní stát, podle odhadů tajemníka do pěti let. TJ Spartak zůstane provozovatelem a budou na něm drobné opravy, údržba zařízeních a žádosti o dotace. Město na svá bedra převezme větší investice jako opravy fasád, střech a podobně. Rozpočet to však nezatíží. Naopak se může zdát, že vzhledem k hodnotě majetku Spartaku, která dosahuje několika desítek milionů, by na převodu mohlo město vydělat. Nosek tvrdí, že na tom nikdo zcela neprohloupí.

„V budoucích pěti letech by do sportovišť město mělo investovat zhruba 1,5 milionů korun, to je zhruba 300 tisíc ročně. Takže rozpočet města to nezatíží. To, jestli na převodu někdo vydělá, je úhlem pohledu. Zřejmé ale je, že do budoucna jsou to pro město další náklady. Sportovcům se ulehčí, městu se zvýší majetek. Obě strany mohou být myslím spokojené,“ dodává Nosek. Město převodem získá saunu, tenisovou halu s kurty, starou i novou házenkářskou halu.

Spokojení sportovci

Do roku 1993 působily všechny sportovní oddíly pod jednou hlavičkou - TJ Spartak MAS.

Nyní už působí téměř všichni samostatně, i nadále však Sezimovo Ústí reprezentují dvě velká jména- TJ Spartak a SK Spartak MAS. Ten jako fotbalový klub přešel do rukou města už před dvěma lety, kdy se pozemků kolem Soukeníku zbavoval stát.

„Dřív jsme vše dělali na vlastní náklady. To, že jsme teď spravovaní městem a jejich Správou a údržbou nám pomohlo na sto procent jak finančně tak i prací. Znát je to zejména při nečekaných událostech, jako minule, kdy nám na hřiště popadaly stromy. Určitě je tento krok ve prospěch klubů,“ pochvaluje si výkonný ředitel fotbalového klubu Spartak MAS Tomáš Samec.

Tělovýchovná jednota Spartak MAS Sezimovo Ústí se loni mohla pochlubit 1564 členy ve 14 sportovních oddílech.

David Peltán