V kongresovém sále hotelu Palcát zítra vyvrcholí třetí ročník mezinárodního šachového turnaje FIDE Open Tábor. Po šesti dějstvích se do role nejžhavějšího aspiranta na prvenství pasoval německý mezinárodní mistr Olaf Heinzel, a to díky vítěznému souboji s doposud vedoucím ukrajinským velmistrem Vladimírem Sergeevem.


5. KOLO


Vzájemné duely papírových favoritů jsou v těchto fázích turnaje na denním pořádku. Některé nabízejí nesmlouvavé boje o vítězství, na konci jiných je obvykle taktická remíza. A právě v jednom ze šlágrů pátého kola prokázal svou vynikající formu Němec Heinzel, jenž po zmiňované výhře nad Sergeevem osiřel ve výčtu zatím neporažených hráčů. Na druhém a třetím místě se vedle sebe poskládali zkušený mezinárodní mistr Hausner z pražského SK Mahrla a kutnohorský kandidát mistra Daneš. Do skupinky devíti pronásledovatelů se čtyřmi body se po bok Milana Borkovce zařadil i jeho kolega ze Sokola Tábor Václav Hašek, když překvapivě oloupil českobudějovického FIDE mistra Lacinu hájícího barvy Sokola Písek.


6. KOLO


Čtvrteční šesté pokračování FIDE Open Tábor pořadím na předních příčkách opět náležitě zahýbalo. Průběžné vedení sice uhájil Heinzel, který v duelu konkurenčních mezinárodních mistrů remizoval s Hausnerem, za patami má ovšem nesmírně silné kvarteto Borisova, Sergeev, Kantorik a Hausner. Právě prvně jmenovaná ruská šachistka hraje na turnaji ve výtečné formě, byť jako jediná z absolutního turnajového výsluní nedisponuje mistrovským titulem. O jejích kvalitách se v šestém kole přesvědčil jeden z kandidátů na trůn přeborníka jihočeského kraje, Táborák Hašek. Naopak další táborský zástupce v turnaji Zdeněk Vybíral zvládl svou partii s Vávrou a probojoval se na devátou příčku. Stejný bodový zisk má na kontě jeho oddílový parťák Borkovec, jenž tentokrát uzavřel smír s říčanským Doležalem. Doposud nízké naděje na obsazení jedné z medailových příček v krajském přeboru posílil další Táborák Jan Trepka, který získal skalp trápícího se FIDE mistra Chudikovskicha. To samé platí i o veselském Martinu Janovském.
POŘADÍ FIDE OPEN
PO 6. KOLE: 1. Heinzel (Německo, IM) 5,5 bodu, 2. Borisova (Rusko), 3. Sergeev (Ukrajina, GM), 4. Kantorik (Slovensko, IM), 5. Hausner (Mahrla Praha, FM) – po 5 bodech, 6. Doležal ml. (Mahrla Praha), 7. Maršálek (Zikuda Turnov), 8. Daneš (Stadion Kutná Hora), 9. Vybíral, 10. Borkovec (oba Sokol Tábor), 11. Ovidiu (Rumunsko, FM), 12. Novák (Sokol Klatovy), 13. Tupý (Agentua 64 Grygov), 14. Vyskočil (Duras BvK, FM), 15. Prokuronov (Rusko, FM) – všichni 4,5 bodu. V pořadí následuje třináct hráčů se ziskem 4 bodů.
Vysvětlivky: GM – velmistr, IM – mezinárodní mistr, FM – FIDE mistr.


Podrobnosti z vyvrcholení táborského turnaje a jeho konečné pořadí přineseme v úterním vydání.