Když šéf Českého olympijského výboru Jiří Kejval představoval novou kolekci pro slavnostní zahájení her v Paříži, pochvaloval si, že tuzemské sportovce nikdo nepřehlédne. „Moje generace bude možná překvapená, ale nosit to budou mladí lidé, kterým se ten design líbí,“ řekl šestapadesátiletý funkcionář.
Nepochybně měl pravdu. Už doma v Česku vyvolaly svršky z dílny designéra Jana Černého a společnosti Alpine Pro pořádný poprask. Někdo byl nadšen odvahou a inovativností, jiní zděšeně mluvili o zaflákaných županech. Úmysl tvůrců vyšel na jedničku.
Nejinak je tomu i v mezinárodním měřítku. Snad žádný zpravodajský web, který se těsně před zahájením olympiády pokusil vybrat nejvýraznější uniformy výprav z celého světa, ve svém žebříčku neopominul české baloňáky. A je třeba dodat, že reakce jsou spíše pozitivní.
„Zatímco před třemi lety v Tokiu měli Češi vesty s lidovými motivy, které vypadaly jako taneční úbor z Disneylandu, tentokrát zabodovali díky trenčkotům s modrými cákanci a oranžovými tričky,“ píše například The Sydney Morning Herald, který českému designu přiřkl pomyslnou stříbrnou medaili.
Světovým médiím připomíná Černého kolekce třeba „úbor studentů umění“ či „plášť šmoulího chirurga“, zaujala genderová neutrálnost výrazných baloňáků, chváleny jsou doplňky jako skleněné talismany ve tvaru lipového listu i inspirace výtvarníkem Vladimírem Boudníkem, píše se o odvaze i ironii.
Dílo sedmiletého dítěte?
Mezi nejpozoruhodnější olympijské oblečení vybraly českou módní kreaci mj. weby jako BBC, Daily Mail, singapurský The Straits Times, italský Domus, hongkongský South China Morning Post, stejně jako oficiální olympijský web.
Řadoví uživatelé jsou – podobně jako v Česku – spíše rozpolceni. Někomu se oblečení líbí, ale objevila se i spousta posměšných komentářů. Výběr z nich cituje britský Daily Mail: „Někteří návrháři by měli dostat padáka.“ „Český tým vypadá, že jede do Francie malovat pokoje.“ „Nezlobte se na mě, ale tohle vypadá jako dílo sedmiletého dítěte na hodině výtvarky.“
Podobně bouřlivé reakce vyvolalo české olympijské oblečení před dvanácti lety v Londýně, kdy svět s úžasem komentoval nezapomenutelné holinky a deštníky. Má-li být hlavním smyslem kolekce vyčnívat, tentokrát se to nesporně podařilo.
A jaké další země zabodovaly? Nejčastěji prší chvála na mongolskou kolekci, inspirovanou lidovou kulturou této středoasijské země, pestrobarevné Haiti, ležérní Španělé, elegantní oblečení Američanů od Ralpha Laurena či záchvěv pařížské nonšalance v podání domácí výpravy. Co si myslíte vy?