Bilesová už má při své třetí účasti na hrách celkem sedm zlatých. Další může přidat na kladině a v prostných, kde sklízela ve víceboji i v družstvech nejvyšší známky. Pokud se jí to podaří v pondělí zopakovat, dostihne v počtu vítězství nejúspěšnější olympioničky všech dob - někdejší sovětskou gymnastku Larisu Latyninovou a americkou plavkyni Katie Ledeckou.
Jen málokterá z 329 olympijských disciplín má tak jasného favorita, jakým je švédský tyčkař Armand Duplantis. Má už olympijské zlato, dva tituly mistra světa, osmkrát zlepšil světový rekord. Tři roky od Diamantové ligy v Lausanne ho nikdo neporazil. Z finálových soupeřů se letos žádný nepřehoupl přes šest metrů. Duplantis to dokázal osmkrát a v pondělí může atakovat své maximum 624 cm z dubnového mítinku v čínském Sia-menu.
Ve dvou rozbězích atletického programu bude mít Česko maximální, tedy trojnásobné zastoupení. Eduard Kubelík, Ondřej Macík a Tomáš Němejc poběží kolem osmé hodiny večerní dvoustovku, na dvojnásobné trati zakleknou do bloků už před polednem Lurdes Gloria Manuel, Tereza Petržilková a Lada Vondrová. Podle letošních tabulek má k postupu do semifinále nejblíž Manuel, čas 50,52 při jejím čtvrtém místě na mistrovství Evropy v Římě ji mezi přihlášenými čtvrtkařkami řadí na 16. příčku. Čtvrtá byla v Římě také tyčkařka Amálie Švábíková a výkon 473 cm z mistrovství republiky ve Zlíně znamená deváté místo v redukovaném žebříčku.
Tomáš Habarta letos už dvakrát vylepšil po 52 letech český rekord na 3000 m překážek, teď ho čeká první konfrontace s podstatně rychlejšími africkými steeplaři, což by mohla být příležitost k dalšímu zrychlení. Na řadu by měl přijít chvíli po devatenácté hodině.
Překážkář Vít Müller byl stejně jako Vondrová už na minulých hrách a v semifinále v Tokiu obsadil 22. místo. Dnes je víc než o sekundu rychlejší, ale posunuli se i soupeři a čas 48,41 z mistrovství republiky mu vynesl v tabulkách 23. místo. Na stejné trati absolvuje Nikoleta Jíchová opravu, což je letošní atletická novinka. Z každého běhu postoupí dvě nejlepší do semifinále. V tom jejím je letos rychlejší jen Britka Knightová.
Poslední česká šance ve střelbě
Ve čtvrtfinále kayakcrossu jsou Jiří Prskavec a Lukáš Rohan. Olympijský vítěz na kajaku z Tokia si může vynahradit pařížské zklamání ze své hlavní disciplíny. Novinka programu je divácky atraktivní, ne každému ale tvrdý boj mezi brankami sedí, o čemž se přesvědčila i trojnásobná olympijská vítězka Australanka Jessica Foxová.
Program na střelnici v Chateauroux zakončí soutěž ve skeetu smíšených dvojic. Ve čtrnácti dosavadních disciplínách Češi na medaili nedosáhli, nejblíž k ní měl Jiří Přívratský, který skončil ve střelbě z malorážky čtvrtý. Bez medaile se česká střelecká výprava dosud vracela jen jednou - z Ria de Janeiro v roce 2016. Není moc pravděpodobné, že by se ve skeetařském mixu nulová bilance změnila. Jakub Tomeček byl v individuální soutěži dvanáctý, Barbora Šumová ještě o deset míst níž.
Triatlonisté se v pondělí ráno znovu ponoří do Seiny, aby absolvovali smíšenou štafetu. V ní lze očekávat další souboj hostitelské země s britskými triatlonisty, po individuálních závodech mají obě země zlato a bronz. Triumf z Tokia obhajují Britové, ale Francouzi mají letos vyrovnanější tým, neboť jejich dvojky obsadily shodně čtvrtá místa.