Více než dvě stě sad medailí bylo rozdáno. Od pondělí do čtvrtka soutěžilo na Olympiádě dětí a mládeže v Jihočeském kraji téměř 3 500 mladých nadějí ve 20 sportech a 78 disciplínách. Celkové hodnocení suverénně ovládli sportovci z hlavního města Prahy. To se jim podařilo poprvé za 21. ročníků největší multisportovní akce v České republice.

„Když jsem jezdil po sportovištích, tak jsem viděl obrovské souboje. Viděl jsem každý krok, každý úder, každý pohyb provedený úplně naplno a ty souboje byly fascinující. Zažil jsem také situace, kdy se mladí sportovci zachovali podle hodnot fair play,” líčil hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba a pokračoval: „Byla obrovská hrdost dívat se na to, s jakou odvahou a nasazením dokáží sportovci o medaile bojovat. Všichni do toho dali srdce a tím byla Olympiáda dětí a mládeže úžasná.”

S tím, že jižní Čechy na pět dní pohltila nezapomenutelná atmosféra, souhlasí také náměstek hejtmana Jihočeského kraje Pavel Klíma. „Když jsme do toho před dvěma lety s Českým olympijským výborem a organizačním týmem Jihočeského kraje šli, měli jsme sen a představu - o úrovni sportu, počasí, organizaci. A mám pocit, že realita ten sen překonala,” řekl.

Sen mělo i hlavní město Praha. Ještě nikdy v historii Olympiády dětí a mládeže netriumfovalo. Až do teď. Pouze sportovci z tohoto kraje dokázali překonat hranici 500 bodů a suverénně ovládli celkové hodnocení. Druhé místo obsadil s téměř sto bodovým rozdílem Jihomoravský kraj a stupně vítězů doplnil v těsném závěsu kraj Středočeský.

Na sportovištích i v Olympijském domě to každý den žilo díky tisícům fanoušků včetně dětí ze škol. Spolu s diváky na zahajovacím i závěrečném ceremoniálu se celková návštěvnost vyšplhala na téměř sto tisíc lidí. „Jihočeské týmy hodně vnímaly, že je jejich spolužáci a kamarádi chodili povzbuzovat. Sportoviště byla plná a podle trenérů jim to ohromně pomáhalo a motivovalo je to,” prozradil náměstek hejtmana Jihočeského kraje Pavel Klíma. V hledišti však nechyběly ani desítky úspěšných sportovců, mezi něž patří vodní slalomáři Tereza Fišerová, Vít Přindiš a Václav Chaloupka, plavci Kristýna Horská a Ondřej Gemov, fotbalista David Lafata, baseballista Martin Mužík a další.

„Jsem přesvědčen, že každý bude z jižních Čech odjíždět s životním zážitkem. I přesto, že se jedná o Olympiádu dětí a mládeže, můžeme použít termín, že se stává dospělejší. Každým rokem ji všichni berou vážněji a kdyby k ní nepřistupovali jako k opravdové olympiádě, tak by se nám takto velký projekt nikdy nepodařilo uskutečnit,” Filip Šuman, místopředseda Českého olympijského výboru.

Místopředseda Českého olympijského výboru Filip Šuman právě ukončil Olympiádu dětí a mládeže. | Video: Deník/ Pavel Kortus