Už první soutěžní den naservíroval táborským sportovním příznivcům celou řadu kvalitních výkonů i napínavých soubojů. Měl přitom svérázné a mimořádně nepříjemné entrée. Před půl třetí se nad stadion Míru přiřítila mohutná bouře, která na více než půl hodiny přerušila závodní program a dala všemu živému i neživému v dějišti šampionátu pořádně zabrat. O pár desítek minut později se na dráhu a do technických sektorů atletika vrátila a rozepsala řadu pozoruhodných příběhů.

Mimořádně zajímavý byl například souboj ve výškařském sektoru mezi dvěma reprezentantkami USK Praha Denisou Pešovou a Michaelou Hrubou. Pro zlato si nakonec díky novému osobnímu maximu 188 cm skočila prvně jmenovaná.

K vrcholům prvního dne patřily bezesporu nejkratší sprinty. V tom mužském došlo na souboj nestárnoucího Jana Veleby s jeho nejvýraznějším republikovým konkurentem a spoludržitelem českého rekordu Zdeňkem Stromšíkem. Šestatřicetiletý matador v něm zvítězil a slavil už šestý triumf na mistrovské republikové scéně. „Mám samozřejmě obrovskou radost. V Táboře je to vždycky super; samotné město, prostředí a samozřejmě stadion, který je teď přestavěný a jsou tu parádní podmínky. Moc rád sem jezdím,“ prohlásil Jan Veleba, který u Jordánu startoval ve všech třech dosavadních šampionátech. V roce 2008 si doběhl pro stříbro, o osm let později už na zdejším tartanu triumfoval.

Obrovské nadšení nechala v cíli propuknout vítězka stovky Nikola Bendová. Není divu – pro tuto zkušenou a nepřehlédnutelnou sprinterku to byl vůbec první titul na nejkratší sprinterské distanci.

Ještě o jeden titul víc než Jan Veleba má po sobotním vystoupení v Táboře diskař Marek Bárta. Pátým mistrovským triumfem v řadě a sedmým celkově vyrovnal v historii této disciplíny legendárního Imricha Bugára.

Bezesporu jeden z nejhodnotnějších výkonů prvního dne předvedl tyčkař David Holý. V novém osobním rekordu se přenesl přes laťku ve výšce 560 cm, což se v tuzemské tyčce naposledy povedlo před sedmi lety. Na zdolání této mety měl jen dva pokusy, které si přeložil po nezdařeném prvním skoku na 555 cm. „U na 555 centimetrů jsem si vzal asi nejtvrdší tyč v životě. Je fakt, že jsem si na 560 věřil, a jsem rád, že oprávněně,“ nechal se slyšet po zlatém závodě.

Dvě ženy se v sobotu podívaly na stupně vítězů hned dvakrát. Zmíněná výškařka Michaela Hrubá si doskočila pro svou desátou medaili z MČR v trojskokanském sektoru, kde skončila třetí. Velezkušená Lenka Valešová přidala ke stříbru ze soutěže kladivářek také třetí příčku v kouli. Také v dalších disciplínách prvního dne se narodilo několik nových osobních maxim a sezonních rekordů, což ještě umocnilo natěšení táborských diváků na lákavý nedělní program.