Začalo to už v lednu, kdy musela parta kolem Evžena Zadražila zrušit domácí šampionát v motoskijöringu v Chotčinách. To byla velká škoda, protože letošní zima byla po delší době štědrá na sněhovou pokrývku a kromě covidu nebylo nic, co by uspořádání této atraktivní zimní disciplíny bránilo. „Paradoxem je, že poslední tři roky nedovolilo závody uspořádat počasí pro nedostatek sněhu či oblevu. Nyní, když zimní počasí je, nastává bohužel zase jiná překážka. Nezbývá než doufat, že se při této divácky velice atraktivní disciplíně sejdeme v Chotčinách napřesrok,“ posteskl si Zadražil v době, kdy musel závod odvolat. Podobně dopadly i případné závody na ledové ploché dráze v Růžené.

O moc lepší to zatím ale není ani na jaře. Na začátku dubna měl v Horažďovicích odstartovat krajský přebor v motokrosu. Závod však musel být zrušen bez náhrady a podobně dopadl i druhý podnik v Netolicích, který se měl jet v sobotu. „Kalendář je nabitý, není kam tyto závody přesunout, posteskne si Zadražil, jenž je vedoucím jihočeského motokrosového střediska. Pokud to aktuální situace dovolí, měl by přebor odstartovat 26. června ve Voticích.

Posunul se i začátek oblíbeného Šumavského Amatér Cupu, který měl začít v sobotu v Pacově. Když to umožní hygienické podmínky, začínalo by se 22. května v Netolicích.

Podobně je to i s republikovými závody. V polovině dubna mělo v Jiníně startovat mezinárodní mistrovství republiky juniorů v motokrosu. Náhradním termínem by mohla být sobota 22. května a tímto závodem by zahájila celá naše motokrosová sezona. „Juniorské závody nebývají tolik navštěvované diváky, takže by se to dalo zvládnout v rámci výjimky povolené hlavní hygieničkou,“ je Zadražil přesvědčen.

Odložen musel být i start seniorského mezinárodního mistrovství republiky. První dva závody v Dalečíně a Opatově byly odsunuty na zatím neupřesněné červnové termíny, poté by měl šampionát pokračovat na jihu Čech: 11. července v Jiníně a 8. srpna v Kaplici.

V Blanské kotlině museli přeložit domácí šampionát v sajdkárkrosu na podzim. „Přesný termín ještě neznáme. V červnu bychom v každém případě chtěli uspořádat mistrovství Evropy juniorů v motokrosu, které jsme loni museli zrušit,“ informuje Blanka Vaněčková z kaplického klubu.

V omezeném režimu funguje také automotodrom v Písku na Hradišti, kde museli zrušit mistrovský závod malých motocyklů. Nejbližším závodem by mělo být na konci června rakouské mistrovství v supermotu, na které naváže o dva týdny později domácí šampionát v této disciplíně, která kombinuje motokros a silniční závody.

K odložení sáhla i vlajková loď jihočeského motorismu Rallye Český Krumlov. Místo tradičního května se uskuteční až na podzim, přesný termín se teprve hledá. „Chceme jet soutěž s diváky u trati, pro ně ji děláme. Proto jsme se rozhodli pro přesun na podzim,“ vysvětluje hlavní organizátor tradiční soutěže Pavel Kacerovský.

V tradičním květnovém termínu uspořádají podle regulí FIA rallye pravidelnosti historiků vyrobených do roku 1990. Ve dnech 21. a 22. května se na současných i bývalých tratích jihočeské soutěže pojede premiérová Rallye Český Krumlov Revival.

Řada jiných sportů už se rozbíhá, tak snad se dočkají i motoristé na jihu Čech.