Letošní ročník tohoto významného sportovního podniku okoření skvělé obsazení. Startovní listina čítá v současnosti 93 jmen a do Tábora se chystají hráči 9 zemí. Vůbec poprvé budou mít své zastoupení na táborském turnaji Faerské ostrovy (John Nilssen) a Skotsko (Andrew Burnett). Vedle těchto států vyrukují do boje reprezentanti Jihoafrické republiky, Ruska, Německa, Lotyšska, Nizozemí, Polska, a pochopitelně i České republiky v čele s jihočeskými šachisty.


Organizátoři ze Sokola Tábor obdrželi i jednu velmistrovskou přihlášku od ruského hráče Igora Naumkina. Jedničkou turnaje ale nebude – role nejvýše nasazeného se chopí Jihoafričan Daniel Crawdery, který se může pyšnit právem účasti ve Světovém poháru a k Jordánu se přesune z „áčkového“ turnaje v Pardubicích. Při pohledu na startovní listinu jistě zaujme i jméno Olafa Heinzela. Tento stratég z německého Erfurtu se stal ikonou táborských klání, která v roce 2008 ovládl. Tentokrát půjde do turnaje jako třetí nasazený. Za šachovnice v Palcátu naopak tentokrát nezasedne obhájce prvenství, chorvatský velmistr Bogdan Lalič.

Do elitní desítky se letos vešli jen dva Češi, a to z domácí líhně. Sedmičkou Velké ceny je Zdeněk Vybíral hájící barvy QCC České Budějovice, devítkou pak Milan Borkovec z pořádajícího oddílu, který skončil v loňském ročníku o jedinou pozici za medailovými příčkami. Právě tito dva Jihočeši budou největším aspiranty na titul krajského přeborníka, který je v rámci mezinárodních klání již tradičně ve hře.

Týdenní boje startují v neděli v 15.45 hodin a mají na programu devět kol. Vítěz Velké ceny Tábora bude znám na konci příštího týdne.