Krátce po čtvrteční 18. hodině odstartuje na náměstí T. G. Masaryka už 42. ročník Večerního běhu Táborem, který je určený zájemcům všech věkových kategorií od předškoláků až po seniory. Drtivou většinu účastníků ale již tradičně představují žáci základních škol.

Pro svou popularitu tato akce stala také letos součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi.

„Žádné předběžné registrace nevedeme, a kdo si chce zaběhat večerními ulicemi, stačí, když přijde krátce před začátkem. Chodí sem nadšenci, bývalí atleti, a dokonce se občas objevili i fotbalisté, ale pětadevadesát procent startovní listiny tvoří školáci. Loni se závodu zúčastnily tři stovky běžců, letos čekáme zhruba stejnou účast. Hodně však bude záležet na počasí," říká Zdeněk Krátký, manažer Jihočeské krajské organizace České unie sportu a jeden z organizátorů akce. Jejími pořadateli jsou město Tábor, Dětský dům mládeže Tábor a Asociace školních sportovních klubů Tábor.

První kategorie, kterou tvoří předškoláci, vyběhne na zkrácenou trasu od zemědělské školy v 18.05 hodin. V desetiminutových intervalech budou následovat starty žáků podle tříd základních škol. Středoškoláci přijdou na řadu v 19.35 hodin a seniorské kategorie mužů a žen ještě o deset minut později. Délka hlavní tratě měří zhruba kilometr a účastníky zavede do osvětleného centra města i okolí rybníku Jordán. Cíl závodu je na hlavní třídě 9. května.

„Poběží se prakticky na stejné trati jako loni. Každou kategorii budou provázet děti na kolech a ukazovat účastníkům cestu. Běžet osvětleným centrem města je pro každého hezký zážitek. Všichni závodníci navíc obdrží diplom, medaili, sladkost a nějaký suvenýr jako například pastelky nebo školní potřeby," dodává Zdeněk Krátký.