V kategoriích mládeže zaznamenali Jihočeši několik dílčích úspěchů

Jihočeský tenisový svaz ohledně nominací do Ostravy rozhodl, že z oblasti, kterou řídí, budou hrát mistrovství republiky vítězové oblastního přeboru v Táboře. Z mužů proto dostal přednost 26letý Lukáš Chyba z LTC Humpolec, který byl v době ostravského šampionátu v celostátním žebříčku na 180. pozici. Do pavouka v Ostravě se dostal jako 29. V prvním kole narazil na sedmičku do pavouka Staňka z ČLTK a povedlo se mu uhrát tři gamy.

Mezi ženami byla na 26. pozici dle postavení zúčastněných hráček v celostátním žebříčku Kamila Neradová z TK Písek. Neradová, která se letos loučí s kategorii dorostenek, narazila ze sestaveného pořadí pro pavouka na sedmou Hájkovou ze Sparty, která je téměř o tři roky starší a zkušenější. Jihočeška z Vlachova Březí uhrála set.

Shodou okolností byla Hájková jedničkou ve dvou ročnících druhé ligy v týmu Strakonic, kde Neradová také hraje. A byla v té době strakonickou dvojkou. Hrávaly spolu i čtyřhru. Před dvěma lety se Neradová s Hájkovou utkala na turnaji.

Jihočeška tehdy prohrála jasně, uhrála jediný game. Nyní v Ostravě byl výsledek z jejího pohledu lepší. Navíc dokázala i ve třetím setu hrát vyrovnaný zápas. Hned několik gamů však ztratila z vedení 40:15. V těchto chvílích uměla Hájková využít své větší herní zkušenosti. Byla to škoda i proto, že v dalším kole by Neradová hrála proti Ševčíkové z TC Brno, kterou v minulosti porazila.

Zaujal Zeman. Los Jihočechům nepřál

V kategoriích mládeže nejvíce z jihočeské oblasti uhráli mladší žáci. Richard Žahour i Jakub Zeman postoupili mezi 48 účastníky turnaje v Liberci do druhého kola. Tomáš Fencl byl v prvním kole. Zvlášť Zeman z TK Pelhřimov naznačil, že by mohl být dobrým tenistou. Vyhrál dvě utkání. Pak měl smůlu na los, protože ve třetím kole narazil na nasazenou jedničku Řašticu. Uhrál s ním sedm gamů. To bylo spolu s osmičkou z pavouka Sýkorou z Prostějova nejvíce ze všech hráčů. Řaštica neztratil ani set a turnaj vyhrál. Navrch strakonický Žahour narazil ve druhém kole na dalšího hráče z Prostějova a třetího nasazeného Škrlíka.

Mezi staršími žáky uhrál Patrik Mojžíš druhé kolo. V předkole měl volný los a v prvním zdolal dalšího hráče z jihočeské oblasti Šefčíka. O rok mladší Šefčík předtím také jedno utkání vyhrál.

Další nasazenou jedničku v turnaji díky losu dostala Kamila Neradová. Pardubická juniorka je dlouhodobě i tuzemským šampionátem dorostu. Neradová, která byla i na šampionátu žen v Ostravě, ji letos hrála naposledy. Vyřadila ji nasazená jednička Nosková z Přerova, která v dalším kole nečekaně podlehla Bartůňkové z I. ČLTK Praha.

Výsledky

Mladší žáci (Liberec, 48 hráčů)

předkolo

Zeman (pořadí pro nasazení do turnaje 26., TK Pelhřimov) - Hloušek (39., Žďár nad Sázavou) 7:5, 6:4

Mladší žákyně (Most, 48 hráček) - předkolo:

Vobořilová (24., Tesla Pardubice) - K. Rainke (35., LTC České Budějovice) 6:1, 6:3

Hrdinová (32., TC Hradec Králové) - Vokřínková (38., TK Pelhřimov) 6:0, 6:0

Starší žáci (47, Valašské Meziříčí)

předkolo

Fröhlich (37., I. ČLTK) - Hruška (41., LTC České Budějovice) 6:3, 6:2

Šefčík (34., TK Pelhřimov) - Dvořák (40., Krupka) 6:1, 7:6 (3)

D. Mojžíš (13.), P. Mojžíš (16., oba LTC České Budějovice), oba volný los

I. kolo

Kratochvíl (18., ITS TC Olomouc) - D. Mojžíš 6:1, 6:1

P. Mojžíš - Šefčík 6:3, 6:1

II. kolo

Kumstát (4., Prostějov) - P. Mojžíš 6:1, 7:6 (3)

Muži (32, Ostrava) - I. kolo

Staněk (I. ČLTK) - Chyba (LTC Humpolec) 6:2, 6:1.

Ženy (32, Ostrava) - I. kolo

Hájková (Sparta) - Neradová (TK Písek) 6:3, 6:7 (5), 6:1.

Vysvětlení: Za hráči i hráčkami je v závorce číslo, podle kterého se skládal pavouk každého turnaje. Pořadí se sestavilo dle platného celostátního žebříčku. Do soutěží mistrovství republiky dospělých bylo nasazováno osm nejlepších. Další byli nalosováni. U mládeže bylo při počtu 48 hrajících předkolo a nasazeno bylo 16 hráčů i hráček.