Vozatajské klání na travnatém kolbišti již tradičně připravil soukromý zemědělec a ředitel závodů Radek Žák. „Už několik let diskutujeme o vodním příkopu, a tak jsme ho letos konečně zrealizovali, i když to bylo náročné. Zem byla vyprahlá a po dešti do něj stekla ornice,“ popsal.

Zabrat daly i několikatýdenní přípravy. „Navíc jsem spoustu lidí ubytoval a ustájil koně, aby si po cestě odpočinuli a podali kvalitní výkony,“ připomněl další starosti.

Soutěž ve třech disciplínách – ovladatelnost v kládě, těžký tah a formanská jízda, se zaujetím sledovaly desítky zvědavců. Kočí se svými svěřenci předváděli precizní drezuru. O pořadí rozhodoval čas, ale i přesnost. Každá chyba znamenala trestný bod.

MISTR ŘEMESLA

Zúčastnil se i dvojnásobný mistr Evropy a několikanásobný mistr republiky Jan Blizňák. „Koním se věnuji od narození, neznám pátky ani soboty, je to náročná práce. Ze zkušenosti radši pracuji s hřebci, kobyly jsou jako ženské. Paličaté a nevíte, co od nich čekat,“ podotkl.

Na závody chladnokrevných koní se přijely podívat i Lenka Hanzalová s dcerami Vanessou (6) a Andreou (3). „Máme rády koně, jezdíme je sem obdivovat pravidelně. Vždycky se těšíme, že se tady i svezeme,“ sdělily nadšeně dívky a nechaly se vyfotit podle nich u nejhezčích puntíkovaných hřebců vůbec Nagirem a Narexem ze stáje Jiřího Foista. Tyto koně plemena Slezský norik sklízeli obdiv na všechny strany a do Vesce dorazili ze Štichova na Domažlicku.

Podrobnější informace a výsledky ze závodů O pohár Lesů ČR, O pohár starosty obce Vesce a Formanské jízdy 2019 přineseme v následujících dnech.