V polovině září se v americké Atlantě konalo mistrovství světa ICF Dragon Boats, a to i za účasti početné české výpravy. Dějištěm šampionátu se stal olympijský park Lake Lanier, kde v roce 1996 bojovali nejlepší kanoisté planety, a kde Martin Doktor vylovil z tamní vody dvě zlaté olympijské medaile. Tentokrát zde šířily slávu českého vodáckého sportu posádky dračích lodí a jejich účinkování zanechalo i nezanedbatelnou bechyňskou stopou.

Zatímco v sousední Severní Karolíně řádil hurikán Florence, v Lake Lanier ve státě Georgia předvedla svou ohromnou dračí sílu česká reprezentace. Její součástí byli i bechyňští kanoisté Jan Pazourek a František Uhlík, kteří dokázali vybojovat čtyři cenné kovy, z toho dva úplně nejcennější. Zlaté medaile si vypádlovali na desetimístné dračí lodi na 200 metrů i 500 metrů, stříbro přidali na dvoukilometrové distanci. Posádka úspěšné lodi poté spojila své síly se seniorskou reprezentací a společně vyválčili bronz na dvacetimístné lodi.

Filip Votruba na nejvyšším mistrovském stupínku.
Filip Votruba z táborského Karate-P-Klubu vybojoval titul mistra republiky

Reprezentační dráhu na dračích lodích otevřela bechyňská dvojice před čtyřmi lety. „V naší malé bechyňské partě se pohybujeme kolem vody už víc než třicet let,“ ujal se slova jeden z novopečených mistrů světa Jan Pazourek. „Dračí lodě potřebují početnou posádku a lidé o vody se navzájem znají. My dva jsme byli osloveni, a tak nějak jsme do toho dobře zapadli. Máme za sebou mistrovství světa v Račicích, v Moskvě a v Benátkách. Už tam jsme nějaké medaile získali, ale zlato přišlo až teď v Atlantě. Jsme moc šťastní,“ svěřil se Jan Pazourek.

Okamžiky po vítězném závodě zůstanou v myslích obou bechyňských vodáků natrvalo na přední výspě. „Ten pocit byl nepopsatelný! Radujete se společně s dalšími deseti borci, vlastně s dvanácti včetně kormidelnice a bubenice. Tím se štěstí násobí a máte se o něj bezprostředně s kým podělit. Právě kvůli té partě lidí se stejnou krevní skupinou to všechno děláme. A když přijde takovýto úspěch, je to prostě fantazie,“ popsal bezprostřední zlaté pocity Jan Pazourek.

Dodejme, že mužská část české výpravy získala stříbrný pohár před německým a americkým týmem, což je pro celý tuzemský dragon boating obrovským úspěchem. Celkem si Češi odvezli z Atlanty čtyři 4 zlaté, 13 stříbrných a 3 bronzové medaile a potvrdili, že patří i v tomto vodním sportu k nejlepším na světě.