Bývalá československá reprezentantka v běhu na lyžích je trojnásobnou olympijskou medailistkou z let 1980 a 1984 a manželkou veslaře Zdeňka Pecky.

Jsou zavřené vleky, sjezdaři nemohou na svahy, ale český národ vyrazil na běžky… Vnímáte to podobně?

Květa Jeriová v Nové PeciKvěta Jeriová.Zdroj: Dník/ Jaroslav SýbekKvěta Jeriová Pecková: …samozřejmě. Běžky byly v letošní, takřka ideální zimě, tou nejlepší možností, jak si užít sněhu. Lyžování není jen sjíždění z kopce, ale jízda v terénu, vystoupat vlastními silami a pak si vybrat cestu dolů. Viděla jsem na lyžích mnohem víc lidí, než minulých letech.

Češi vyrazili na hory jako za starých časů se svačinami, i to má své kouzlo, ne?

Já jsem většinu zimy trávila a trávím v Podkrkonoší. Lyže jsem nazula u domu a vrátila se po pár kilometrech. Jak to řešili ostatní, nevím, jsme tu na konci světa. Letos se dalo lyžovat i v místech, kde většinou sníh neleží. Hory si oddechly…

Jaké místo považujete za běžkařský ráj?

Krásné jsou Jizerky, ale tam je velký lyžařský provoz. Hodně zajímavých míst nabízí Podkrkonoší. Pokud jsou podmínky, upravují se tratě i ve většině obcí. To je velmi pestrá nabídka.

Vy se koronaviru vyhýbáte? Vyrazíte občas do stopy?

Vyhýbám, ale už jsem covidem prošla. Byl ke mně milosrdný. Lyže jsem si užila a projela místa v blízkosti rodné chalupy, těšila se z výhledu na Krkonoše.

Dotýká se změna materiálů ve vrcholovém sportu i amatérů. Doporučíte třeba amatérům „šupiny“?

Zřejmě se změny projevují, ale nemohu to úplně zodpovědně posoudit. Stále jezdím na běžkách z roku 1984. Občas se v obchodě podívám na nabídku běžek, ale zatím nemám potřebu měnit lyže, které jsem tehdy dostala ve špičkové kvalitě na míru. Šupiny bych nedoporučila, na prašanu jsou pomalé, vrní, pouze na čerstvém, vlhkém sněhu jsou užitečné. Někomu ale mohou vyhovovat. Já rozhodně nejsem měřítko, pokud si někdo myslí, že mu to ubere starost o mazání, nechť si je pořídí.