Velký cyklistický svátek na jihu Čech se blíží. V Popelíně na Jindřichohradecku se v sobotu pojede závod Českého poháru v silniční cyklistice.
Pořadatelé z cyklistického oddílu RBB Invest mají napilno, očekávají zhruba tři stovky závodníků. Přibližně 150 cyklistů z tuzemska i ze zahraničí bude startovat v mužské kategorii elite, zbytek startovního pole bude tvořit mládež. „Je to hektické a každou hodinu je situace jiná. Snažíme se dbát na to, abychom na nic nezapomněli," neví, kam dřív skočit ředitel závodu Jan Hájek.
Ubytovací kapacity v Jindřichově Hradci a okolí jsou již vyčerpány a Hájkovi se hlásí stále noví účastníci. Proto musí ředitel a jeho lidé řešit ubytování pro nově příchozí.
„Ve spolupráci se zemědělci zase pracujeme na úpravě trati, aby byl všude kvalitní asfalt a vysekaná tráva na úzkých cestách. Zkušenosti s pořádáním podobných akcí máme, ale nesmíme se tím nechat uchlácholit, aby nám něco podstatného neuniklo," přistupuje k posledním přípravám zodpovědně Hájek se svými spolupracovníky.
Stejně jako v předchozích letech se následující den pojede závod v Žirovnici, ale Popelín je letošní novinkou. Sobotní závod se vždy jezdil ve Strmilově. „Pořádání takové akce vždy nějakým způsobem omezuje obyvatele v průjezdních obcích, a proto je důležité, jak se k tomu postaví starostové a místní komunální politikové. Ve Strmilově letos váhali. Zkusil jsem proto oslovit starostu nedalekého Popelína a byl nadšený. Závod chceme pořádat tam, kde budou považovat uspořádání takového sportovního podniku jednoznačně za přínos pro obec a přivítají nás s radostí. Letos nám takto nejlépe vyšli vstříc právě v Popelíně," vysvětluje Jan Hájek letošní změnu.
Přesto se však automobilisté budou muset připravit na jisté komplikace v dopravě v oblasti kolem Popelína. „Okruh bude jednosměrný a na důležitých křižovatkách bude motoristům udílet pokyny pořadatelská služba. Naši lidé budou vybaveni mapkou závodu, aby mohli řidičům poradit, jak se co nejlépe cyklistům vyhnout," doufá v hladký průběh závodu Hájek.
Český pohár se skládá z osmi závodů a je nejprestižnější domácí akcí v jednorázových závodech.
Zkušení jindřichohradečtí organizátoři usilují, aby závod v Popelíně byl tím nejlepším z celého seriálu. Ředitel závodu proto pozval kromě české špičky i osm týmů ze zahraničí. V tom je popelínský závod mezi ostatními výjimečný. „Předpokládáme, že zahraniční týmy, které k nám přijedou, se v září zúčastní i etapového závodu Okolo jižních Čech, který rovněž pořádáme. Druhý den se navíc jede v Žirovnici další závod, takže pro ně máme připravený závodní program na celý víkend. To by pro ně mohlo být též lákavé," říká Hájek.
A jako příklad jmenuje kontinentální týmy z okolních států Rakouska, Slovenska, Německa, Polska, ale také ze Slovinska či Maďarska.
Pořadatelé dělají maximum i pro diváky. Ti uvidí špičkové sportovní výkony a připraveny pro ně budou i stany s občerstvením a chybět nebude hudba. „Moc si vážíme vstřícného přístupu zúčastněných obcí, a proto chceme, aby to pro jejich obyvatele byla nejen sportovní, ale i kulturní událost. Přejeme si, aby se lidé o víkendu v Popelíně a v Žirovnici dobře bavili," myslí na návštěvníky Jan Hájek.

Trasa závodu: Popelín – Horní Olešná – Zahrádky – Bořetín – Česká Olešná – Popelín. Délka okruhu: 16,3 km. Povrch: asfaltový. Profil: zvlněný. Délka závodů: junioři 114,1 km, kadeti, juniorky a ženy 65,2 km, ml. žáci a st. žákyně 16,3 km, muži Elite + U23 163 km. Start: 10:00 – junioři, 10:10 – kadeti, juniorky a ženy, cca 12:00 – ml. žáci a st. žákyně, 13:00 – muži Elite + U23.