Malé holčičky si často představují den, kdy je přijede zachránit princ na bílém koni. Když ale přijdou na to, že kluci moc na koních nejezdí, pustí se do toho samy. Tak jako v místním Jezdeckém klubu Farma u lesa.

„Náš klub funguje od roku 2002 a snažíme se děti naučit jezdecké dovednosti," říká instruktorka Hana Šonková. Prostorů, kde se děti v jízdě na koni zdokonalují, mají na farmě dostatek. Za pěkného počasí můžou jezdit ve velké obdélníkové jízdárně, když prší, s klidem se přesunou do kryté jezdecké haly. Pokud je unaví prostředí farmy, vyjedou ven do terénu provětrat a uvolnit jak sebe, tak své čtyřnohé společníky plemen Český teplokrevník, Trakénský kůň, Norik a další.

„Většinou sem přijdou děti na obvyklé vodění nebo hodinu výcviku. Až postupem času se zjistí, jestli mají chuť trávit s koňmi více času, než by musely při hodině," objasnila začátky každého člena jezdeckého klubu Hana Šonková. „Někteří sem přijdou jednou dvakrát a už se neukážou. Jiní jezdí pravidelně, třeba dvakrát týdně a nakonec sem zavítají i o víkendu pomáhat nám s prací. Ty potom oslovuji a většinou se stávají členy klubu," dodává s úsměvem trenérka. Podle ní je jedním z největších předpokladů, jak se stát úspěšným jezdcem, láska ke koním. Pokud nemá člověk s koněm přátelský vztah, nikdy se z nich nemůže stát dobrá a úspěšná jezdecká dvojice.

„Začátky všeho jsou obtížné. Nejdříve se holky učily takové lehké gymnastice na koni, aby si osvojily mechaniku pohybu, aby se s koněm sžily a nebyly mu na zádech zbytečnou přítěží," vysvětluje Hana Šonková.

Poté přišlo na řadu lonžování. Kůň pod vedením lonžéra, jenž stojí uprostřed kruhu, chodí kolem něj po kružnici a děti se učí stabilitě na koňském hřbetě v kroku, klusu i cvalu. Je jasné, že při tomto sportu přichází dříve či později i pády. „Někteří rodiče to berou s nadhledem, chápou, že kůň je živá bytost a může se leknout, nebo mít špatnou náladu. Setkala jsem se však i s takovými, kteří chtěli nějakou záruku, že dítě při výcviku nespadne nebo si jinak neublíží. To nikdy nikdo zaručit nemůže," pousmála se Hana Šonková.

Helma je základ

Důležitou součástí vybavení se tak nejen pro holky stává jezdecká nebo alespoň cyklistická helma, k tomu ale i bezpečnostní vesta.

Trenérka doporučuje pořídit si vlastní, aby si ji jezdec nastavil přímo na svoje tělo, což umožňuje nejvyšší míru ochrany. Vesta jezdcova záda a hrudník totiž ochrání jen v případě, že je nastavená tak, aby se při pádu ani nepohnula nebo nesklouzla. K dalším pomůckám jezdců patří rajtky nebo alespoň přiléhavé kalhoty a také jezdecké boty. Nebo boty s hladkou podrážkou, aby se při pádu nezachytily ve třmenu a nedošlo ke zranění.

Od prvních krůčků ušly zdejší dívky z JK Farma u lesa už pořádný kus cesty. Účastní se už i soutěží v drezuře nebo parkuru. „Jsou moc šikovné, sice jde většinou o nějaké okresní soutěže, nic velkého, ale i tak si myslím, že je to velmi motivuje a odvážejí si z kolbišť cenné zkušenosti," chválí své svěřenkyně Hana Šonková, která je schopná připravit jezdkyně i na složení zkoušek pro získání licence České jezdecké federace, která umožňuje účast na národních i mezinárodních soutěžích všeho druhu.

K péči o koně patří však také práce. Všichni kolem koní musí být fyzicky zdatní, aby se mohli o svoje zvířata dobře postarat. Zamést stáj dovede každý, ale vyvést několik desítek koleček s hnojem týdně, na to už je potřeba dost svalů. Zdejší jezdkyně ale baví jak ježdění, tak i práce. Zažijí u ní hodně legrace.

„Nezáleží na tom, kdy se děti rozhodnou, že začnou jezdit. U nás je to možné už od šesti let. I když teď momentálně máme v JK plno, můžou kdykoliv přijít jen tak si zajezdit," ujišťuje trenérka. Jezdecký klub Farma u lesa má nyní přes dvacet členů, mezi nimi i několik dospělých. Možnosti přijít na farmu pomoci s prací a pak si i o prázdninách zajezdit, využívají dívky, které s koňmi neváhají trávit veškerý svůj volný čas.

Autor: Veronika Gigalová