Nabitý program, spousta dřiny, vypětí… a na konci toho všeho opojná, sladká a nezapomenutelná tečka! Mladé basketbalové Tygřice z Borotína prošly během několika dní pořádně ostrou zkouškou svých schopností a odolnosti. Po republikové finále školní soutěže v Klatovech vystoupily až na vrchol další úspěšné sezony, kde na ně čekala vítězná trofej z domácího turnaje O pohár Borotína.

Finále And1 Cupu

Jen pár dní před vrcholným podnikem postavil náročný sezónní program před borotínskou partu účast v republikovém finále školní soutěže And1Cup, která je určená hráčkám ročníků 2002 – 2004. Uskutečnilo se v Klatovech a sešly se na něm nejúspěšnější školní celky z jednotlivých krajů. Borotínské družstvo v něm odehrálo tři náročné duely a medaile nevisely vysoko. Úspěch na západě Čech ovšem v případě Tygřic padl za oběť přípravě na lov v domácím prostředí a tým z Táborska se spokojil s pátou příčkou.

 „Pro naše soupeře bylo toto finále vrcholem sezony. My jsme ho ale měly teprve před sebou a podřídily jsme mu opravdu všechno. Nechtěli jsme riskovat únavu ani případné další zdravotní potíže některých holek," vysvětluje kouč ŠBK Borotín Ladislav Zrůst. Dny příští ukázaly, že to byla dobrá volba.

Dřina se vyplatila

Domácí klání O pohár Borotína měla být tím opravdovým vyvrcholením tradičně skvělé sezony tamního basketbalu. A stalo se…! Obrovská snaha organizátorů i domácích hráček vyústila v neopakovatelné chvíle, jejichž proud strhl i mnohé z těch, kteří v Borotíně do té doby pobývali jen tak „vedle" úspěšné basketbalové líhně.

 Dvoudenní turnaj se těšil parádnímu obsazení. Účast nejlepších družstev uplynulého divizního ročníku v čele s domácím souborem mu dodala punc neoficiálního finále této soutěže. Počet získaných bodů na mitrovské scéně se podepsal pod obsazení účastníků do dvou základních skupin turnaje.
Lesk dodal borotínské akci bohatý doprovodný program i návštěvy řady osobností českého basketbalu v čele s legendárním trenérem Miroslavem Vondřičkou. A ze všeho doslova prýštila domácká atmosféra a vřelost, s jakou se pořadatelé příprav turnaje ujali.

Boje ve skupinách

Zápasy v základních skupinách brzy jednoznačně narýsovaly obsazení finálového střetnutí.
Domácí Tygřice zvládly s rutinou všechny tři utkání ve skupině a nenechaly nikoho na pochybách, že to myslí s útokem na vítěznou trofej vážně.

 Výsledky ŠBK v základní skupině: - Lokomotiva Krnov 71:31 (39:16), - Sokol Šlapanice 98:5 (42:2), - BCM Sokolov 62:25 (31:13).
Druhou skupinou (podstatně chudší na dosažené body) propluly rovněž bez porážky mladé hráčky z Mohelnice, které jsou účastnicemi žákovské ligy U15.

Finálové drama

Na finálovou bitvu letošního ročníku turnaje se bude ještě dlouho vzpomínat. Před zaplněnou halou a v elektrizující atmosféře svedla družstva Borotína a Mohelnice mimořádně dramatický souboj, který připravil fanouškům obou týmů řadu infarktových chvil.

ŠBK TYGŘICE BOROTÍN – MEZ MOHELNICE 40:37 (25:23). Po divoké první minutě (6:6) se skóre i vývoj finále přelévaly ze strany na stranu. V době, kdy domácí Tygřice vymazaly mírný náskok soupeře a zdálo se, že pevně uchopily otěže střetnutí, přišel další obrat a k vítězství měla blíž mohelnická družina. Rozhodující bodovou lavinu ovšem nakonec přece jen strhly odhodlané borotínské bojovnice; po závěrečné siréně zkrápěly u mnohých hráček i jejich příznivců vítěznou euforii také slzy štěstí.

 Daleko k nim neměl ani trenér borotínské party Ladislav Zrůst: „Už jsme toho s holkama zažily hodně, ale tohle bylo možná to úplně nesilnější. Štěstí i dojetí… Dá se říct, že jsme prožívaly takové malé borotínské Nagano," přirovnal nadšení Tygřic k legendárnímu olympijskému triumfu českých hokejistů. Stejnou radost mu udělaly i ohlasy soupeřů na celý turnaj. „Všem se u nás moc líbilo a sklidili jsme hodně chvály. To je pro nás další velká odměna," libuje si domácí kouč.

Další fakta

Do šestičlenného All Stars výběru dosadily hlasy zúčastněných trenérů dvě borotínské hráčky Adélu Stiborovou a Veroniku Fárovou. Prvně jmenovaná se stala spoluvítězkou jedné z doprovodných soutěží ve slalomu. Turnajové střelecké tabulce vládly tři Tygřice v pořadí Barbora Suchanová, Adéla Stiborová, Monika Babická.
 Sestava vítězného týmu: Pazourková, Stiborová, Švábová, Plocová, Soukupová, Zrůstová, Babická, Hroncová, Fárová, Hauserová, Divišová, Valíčková, Suchanová, Peterková.

Slovo na závěr

Miroslav Vondřička, legenda českého basketbalu: "Popravdě řečeno, jsem tak trochu naštvaný. Tady v Borotíně se daří něco, o čem si můžeme u nás ve Strakonicích i v dalších daleko větších městech jenom zdát. Proč to v Borotíně jde a jinde ne…?! Domácí uspořádali opravdu fantastickou akci. Pochvala a uznání patří všem, od trenérů a organizátorů přes ředitelku školy a ochotné kuchařky až po pana starostu, který sám přiložil ruku k dílu, když bylo potřeba. Navíc to fandění celé haly a nadšení i nadějné výkony hráček, to všechno se muselo zapsat do duší všech, kteří Borotín navštívili. Podobné iniciátory jako je Láďa Zrůst by basketbal potřeboval i ve větších městech a klubech. Borotínští si zaslouží poděkování i úctu."