Jaký byl rok 2007 pro táborskou atletiku?
Máme za sebou další výborný rok. Dařilo se opět našim závodníkům a i pořadatelsky jsme zvládli dva letošní vrcholy, kterými bylo mistrovství České republiky veteránů a další ročníkVelké ceny Tábora a memoriálu Jana Pána.
Mluvíte o organizačních úspěších, spokojen jste byl i po výsledkové stránce?
Radost nám udělala naše družstva. Starší žákyně potvrdily výbornou výkonnost a jenom trocha štěstí je dělila od loňské obhajoby republikového bronzu. V dospělých kategoriích samozřejmě potěšila vítězství mužů a žen ve druhé lize a jejich postup do první.
Podrobně jsme informovali i o veteránské medaili Jiřího Smetany…
Mezi jednotlivci je potřeba vyzdvihnout právě jeho stříbro , které přivezl z veteránského mistrovství světa. Získal pro náš oddíl de facto první světovou medaili v historii.
Přitom táborští atleti už vybojovali cenné kovy na světových kolbištích…
Naši odchovanci již medaile na velkých soutěžích získali, to je pravda, ale vždy v barvách jiného klubu, kde v tu dobu působili. Například Helena Fuchsová.
Za výrazným talent, snad dokonce za vycházející hvězdu české atletiky, bývý považována Markéta Mikešová. jak se jí dařilo?
Navázala na loňské výsledky. Odstartovala svoji zlatou sbírku právě v Táboře při vícebojařském mistrovství České republiky. V letošním roce titul obhájila a přivezla celkem tři zlaté a jednu stříbrnou medaili.
A další medailové úspěchy?
Simona Havlová ukázala svůj talent, když jí k účasti na mistrovství světa do sedmnácti let chyběly tři setiny a při mistrovstvích republiky se konečně dočkala medaile. Na podzimním žákovském šampionátu vybojovala individuální zlato a stříbro a ve štafetě na čtyřikrát šedesát metrů další zlato. Z tohoto mistrovství přivezla bronzovou medaili i Marie Vosátková a završila tak zisk republikových medailí z tohoto šampionátu pro táborskou atletiku na šest.
Čím si vysvětlujete, že je o táborský stadion takový zájem mezi špičkovými atlety ČR?
Myslím si, že jsme měli štěstí při výběru povrchu a i celá rekonstrukce proběhla k naší spokojenosti. Určitě náš povrch potvrdil za tři sezony vynikající vlastnosti a díky práci řady nadšených příznivců atletiky se daří vytvářet příjemné prostředí pro závodníky, kteří tak mohou v Táboře dosahovat špičkových výsledků. Táborský stadion je velmi útulný a pro diváky zajímavý tím, že jsou velmi blízko závodícím atletům.
To mohu potvrdit z mistrovství ČR vícebojařů, kdy hvězdy české i světové atletiky byly skutečně na dosah…
…diváci tak mohou vytvářet potřebnou atmosféru a závodníkům pomoci k lepším výkonům. K oblibě stadionu přispělo právě pořadatelství mistrovství republiky ve vícebojích, čímž si mohli závodníci tento stadion dobře osahat a samozřejmě i od roku 2005 se řada z nich pokoušela o splnění limitu na vrcholné závody při Velké ceně Tábora a memoriálu Jana Pána. Těší nás, že tento mítink se stává vyhledávaným závodem, na který jezdí i zahraniční závodníci.
Můžete zrekapitulovat, jak se narodila myšlenka pořádat MČR mužů a žen 2008?
Po loňském i letošním mistrovství jsme se chtěli ucházet o další republikovou soutěž.
Mluvilo se ale o věkově nižších kategoriích…
…původně jsme měli zájem pořádat mistrovství České republiky mužů a žen do dvaadvaceti let nebo mistrovství české republiky družstev mužů a žen. K těmto závodům jsme i podali kandidatury. Při výběrovém řízení však ani jedno z těchto mistrovství nebylo spolu s „velkým“ mistrovstvím přiděleno a vypsalo se druhé kolo výběrového řízení, kam jsem se již přihlásili i k tomuto nejsledovanějšímu atletickému mistrovství.
Atletický fanoušek na jihu Čech si tak v roce 2008 může smlsnout hned dvakrát. Jako předkrm bude MČR v Táboře, hlavní menu se bude podávat na OH v Pekingu…
Vzhledem k olympijské sezoně je atraktivita mistrovství České republiky opravdu umocněna. Tím více si pořadatelství vážíme. Bude se tak jednat o největší atletickou událost v historii nejen táborské, ale i jihočeské atletiky. Bez podpory vedení města Tábor a i Jihočeského kraje bychom se však nemohli o tuto akci ucházet a ani ji uspořádat na vysoké úrovni. Za dosavadní podporu jim od nás patří velké poděkování.
Jaké máte ohlasy na kvalitu táborského stadionu od atletů už zvučných jmen (Dvořák, Ščerbová…)?
Táborský stadion si vydobyl dobrou pověst zejména mezi dálkaři, kterým se u nás dobře skáče, což dokazují i rekordy stadionu Petra Lamparta (790c m – pozn. red.) či Denisy Ščerbové (652 cm). Do Tábora rádi jezdí i tyčkaři, kteří vždy při Velké ceně Tábora a memoriálu Jana Pána předvedou velmi kvalitní soutěž. Dobré jméno má i memoriálová půlka, kde letos startovalo devětatřicet závodníků a vítězný výkon Pelikána 1:49,75 již má výbornou úroveň.
Bude pro vás pořádání MČR vrcholem sezony?
Jednoznačně. Bude se jednat o největší vrchol a k němu směřujeme všechny síly. Je to pro nás velká výzva a prestiž. Věřím, že se podaří stadion naplnit diváky a vytvořit tak potřebnou atmosféru pro soutěžící atlety v bojích o republikové tituly či letenky na olympijské hry do Pekingu. Generálkou před mistrovstvím bude pořadatelství třetího kola první ligy v sobotu osmadvacátého června. Druhým vrcholem pak bude další ročník Velké ceny Tábora a memoriálu Jana Pána, kde se chceme pokusit o další zkvalitnění.
Na jihu se za posledních pět let výrazně vylepšily podmínky na stadionech. Jak tento fakt vnímáte?
Jsme rádi, že se náš kraj dostal skoro na první místo v republice v počtu nových stadionů a třemi osmidráhami se může pochlubit jen málo krajů. Přáním je, aby všude, kde vznikly tyto nové stadiony, vznikly i nové a dobře fungující oddíly. Bohužel tomu tak není a věřím, že se situace zlepší a na všech stadionech se bude atletice dařit.
Jak hodnotíte spolupráci mezi jihočeskými kluby. Panuje velká rivalita?
Nevnímám mezi jihočeskými kluby rivalitu. Samozřejmě je vše o lidech a s některými se spolupracuje lépe, s některými hůře. Já jsem rád, že spolupráce funguje a i díky ní se daří stavět kvalitnější družstva pro boje jihočeských týmů v soutěžích družstev a pořadatelsky se ucházet a pořádat špičkové atletické závody, kterými mistrovství republiky jednoznačně jsou.
Je v Táboře zájem o atletiku mezi dětmi? Máte v klubu velký talent? Vycházející hvězdičku?
Určitě je mezi mladými závodníky řada hvězdiček, ale aby se z nich staly skutečné hvězdy, je potřeba ještě hodně tvrdé práce a trpělivosti. Díky rekonstrukci stadionu se zvedl zájem dětí o atletiku a naše atletické přípravka má více než šedesát dětí. Pro všechny pořádáme seriál závodů Dětská atletické liga, kde mají možnost si vyzkoušet řadu atletických disciplín. Závody jsou bodovány a na konci pak vyhlašujeme nejlepší z nich. Zatím se díky obětavosti a zapálenosti našich trenérů daří pokračovat v rozvoji táborské atletiky, která už má více než stoletou tradici.
Jaké bude přání členů vašeho klubu pro rok 2008?
Opět to bude v několika rovinách. V soutěžích družstev důstojně závodit v první lize a sestavit kvalitní družstvo dorostenek z letošních žákyň, které by bojovalo ve finále mistrovství České republiky družstev o přední místa. Budeme se snažit navázat na výkony našich medailistů, i když při přechodu do starší kategorie to budou mít těžší. Rádi bychom, kdyby se podařilo Jirkovi Smetanovi vybojovat při veteránském mistrovství Evropy další medaili.
Přání k roku 2008 určitě budou směřovat i k několikrát zmiňovanému MČR…
…potěšilo by nás, kdyby se v Táboře při mistrovství České republiky mužů a žen úspěšně představili domácí závodníci a odchovanci táborské atletiky, jako jsou například Iva Straková nebo Marek Hrubý. Přece jenom je to vždy pro domácí závodníky mistrovství s velkým emotivním nábojem, což dokázala jak mistrovství ve vícebojích, tak i mistrovství veteránů. Jak jsem se již zmínil, budeme chtít udělat v Táboře při mistrovství České republiky mužů a žen vše pro to, aby pro všechny účastníky a diváky to byl ten nejlepší atletický zážitek a svátek a v atletickém světě dobrá prezentac města Tábor a Jihočeského kraje.