VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ptejte se Jiřího Fišera - kandidáta do Senátu

Je něco, na co byste se chtěli zeptat starosty Tábora a kandidáta do Senátu Jiřího Fišera? Je připraven na vaše otázky odpovídat. Hostem redakce Táborského deníku bude v pondělí 26. Září od 10 do 11 hodin. Otázky můžete ale vkládat již nyní.

Ptejte se Jiřího Fišera - kandidáta do Senátu

Jiří Fišer

Tento rozhovor byl ukončen dne 26.9.2016
DOTAZ: Dobrý den pane starosto, zajímalo by mě jak v případě svého zvolení chcete reagovat na stále rostoucí vliv Andreje Babiše? Děkuji
ODPOVĚĎ:Dobrý den. Pokud jeho vliv byl opřen POUZE o demokratický výsledek volební podpory, je to rozhodnutí voličů, které je třeba respektovat. Jenže: je tu obří střet zájmů. Já jsem si po zvolení starostou přerušil živnostenské oprávnění a vystoupil jsem z firmy. A tak to dělá většina starostů v této zemi, pokud byli v podobné situaci jako já. A pak tu máte ministra financí a místopředsedu vlády, který ovládá minimálně zásadní část potravinového trhu a mediálního prostoru... A vše jede jakoby se nechumelilo. Předpokládám, že jako člen senátního klubu spolu se senátory Starostů a nezávislých bychom tomu bránili legitimními návrhy zákonodárných opatření.
DOTAZ: Dobrý den, pane Fišere, jak snášíte kritiku, která na vás osobně občas nemilosrdně dopadne? Děkuji
ODPOVĚĎ:Děkuji za optání. Je to různé, V podstatě to celkem dávám, ale nejvíc mne rozhodí pomluvy typu - "on si nahrabal". To je bezmoc a zoufalství a nemá to dobré řešení.
DOTAZ: Dobrý den, chtěl bych se zeptat co bude váš první krok v případě zvolení senátorem?
ODPOVĚĎ:Dobrý den. Na počátku by jistě byly organizační kroky, ale máte asi na mysli věci jiného charakteru. Počítám, že bych se stal členem senátního klubu spolu se Starosty a nezávislými. Seznámil bych se se systémem práce klubu a jeho prioritami. Rozhodně bych se nehrnul okamžitě do zákonodárných aktivit. Náš právní řád je naopak strašně složitý a pro "normálního" člověka bez expertní pomoci takřka nepoužitelný. Mojí ambicí by bylo jeho zjednodušení a uživatelská přístupnost. Samozřejmě s odbornou pomocí. Snažil bych se prospět v Senátu tím, co jsem se naučil - jako starosta v oblasti veřejné správy, jako projektant v oblasti životního prostředí, městské infrastruktury a vodního hospodářství. Hlavně bych se co nejrychleji chtěl setkat se všemi starosty a jejich starostmi v Senátním obvodu.
DOTAZ: Kbyby jste se stal senátorem, jak vyřešíte to motocentrum na dálnici a kdo za to celý podle vás může? měli by Bratránkovi dostat peníze?
ODPOVĚĎ:Dobrý den. To není práce výhradně pro senátora. Byl jsem v kontaktu s Pavlem Eybertem, ta historie sahá do roku 1996 a činnosti bývalých okresních úřadů. Neumím označit viníka. Na tahu je ministerstvo dopravy a ŘSD. Výkup by byl řešením, ale je to otázka ceny a tam dohoda není. Každopádně je nesmyslné budovat za desítky milionů alternativní přístupovou komunikaci přes celé Měšice tam a zpět, navíc těsně přes zónu rodinných domů.
DOTAZ: Pane starosto není senát tak trochu dobře placený důchod? Myslíte že ho potřebujeme?
ODPOVĚĎ:Dobrý den. Já důchod už mám a navíc si mohu obnovit svoji projektovou činnost, která mne naplňovala a bavila. Senát je součástí ústavního systému a potřebujeme jej. Jeho zrušení beze změny ústavy by mohlo vést k ústavní až státní krizi. Jedna z pozitivních skutečností Senátu tkví v tom, že neodráží - díky volebnímu systému a jeho dvouleté obměně - přesně výsledky parlamentních voleb do Poslanecké sněmovny. Tak je odrazem vlády a je často jejím sluhou. Senát nikoliv. Navíc do Senátu můžete právě vyslat lidi, kteří nejsou na vodítku velkých parlamentních stran, což je myslím můj případ. Prostě je to nabídnutá varianta, i z mé pozice.
DOTAZ: Četl jsem, že i když se nedostanete do senátu, tak nechcete už za dva roky kandidovat na starostu? Proč ne? Pro Tábor velká škoda!
ODPOVĚĎ:Děkuji za otázku i důvěru. Práce starosty je velmi náročná, velmi univerzální, máte ale málo pravomoci a velikou zodpovědnost. Ve stresech máte po delší době tendenci hledat zkratkovitá řešení a to není dobré. Myslím, že dvě volební období jsou tak akorát. Také mám svá léta a představy o podzimu života. Rád bych se soustředil na práci více konkrétně a odborně zaměřenou, ať již jako projektant nebo senátor. Navíc je jasné, že jako senátor mohu svému městu prospět, jakkoliv je nutné se věnovat celému obvodu a zvláště místům, kde "to není lehké".
DOTAZ: Dobrý den. Byl byste ochoten prosazovat po volbách změnu zákona o pozemních komunikacích?

Problémy:
1) Malé obce jsou už skoro rok stavebními úřady ve věci místních komunikací.
2) Úředníci silničních správních úřadů (zde ORP Tábor) mají neomezenou moc posilovat kamionovou dopravu v obcích.
3) Policie navrhla zrušit, SÚS zrušila a odbor dopravy pokryl zrušení přechodů pro chodce v Záluží a Bzové, stejní úředníci nepovolili přechod pro chodce v Hlinici. Tragédii v Hlinici si ještě asi pamatujete.

Jste ochoten tyto nešvary a zvůle nějakým způsobem řešit a zasadit se o změnu zákona tak, aby se tranzitní doprava směrovala na dálnici a nedělala si z vesnic rallye?
ODPOVĚĎ:V zásadě ano, často jsem ve sporu s orgány státní správy v těchto věcech sám. Problém je, že ta těžká doprava má vždy nějaký cílový bod a tam to vozidlo musí dojet. Pak využívá i silnice nižších tříd. Ale jako pamětník stále cítím tu setrvačnost, kdy se ještě v devadesátých letech mělo za to, že vybudujeme- li ve městech co nejvíce silnic, budeme mít vyřešenou dopravu. Tak to není. Pokud vybudujeme, má to být je alternativa pro to, aby se jinde ochránila lidská sídla před negativními dopady dopravy. Ale musíme mít na zřeteli i potřebu dopravní obslužnosti pro přepravu osob i zboží.
DOTAZ: Dobrý den ještě jednou,
pokud budete, pane Fišere, zvolen do Senátu,vzdáte se postu starosty Tábora? V případě, že byste vykonával obě funkce, vzdáte se platu starosty, případně tento plat rozdělíte na charitativní projekty? Děkuji
ODPOVĚĎ:Dobrý den, ano, řekl jsem, že v případě toho dvouletého souběhu budu každý měsíc transparentně posílat 20 tisíc na veřejně prospěšné účely či akce.
DOTAZ: Pane starosto, chcete být senátorem pro všech 176 obcí, nebo budete preferovat své město, kde zůstanete starostou? Budete ochoten, stejně jako současný senátor Eybert pomoci při jednání s neústupnými úředníky? Budou vaši úředníci přistupovat ke všem žádostem stejně, ať žádá město samo u sebe, nebo žádá někdo jiný z okraje okresu?
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
Pavel Eybert je fajn chlap, známe se dlouho jako vodáci, spolupracující partneři na projektech i jako starostové. Jeho styl kontaktu se senátním obvodem vždy měl můj respekt.
Senátor přece není ten, kdo vozí kšefty z Prahy kamarádům nebo klientelistické prospěchy svému městu. Musí dbát o vyváženou prosperitu celého obvodu i místa takzvaně slabší. Pokud se týká úředníků státní správy, byl byste možná překvapen, jak často se dostávám do křížku se "svými" dopraváky, památkáři či dalšími. Protekci Tábor nemá, opravdu ne a ani bych ji nechtěl. Teď i v budoucnu, jako starosta či jako senátor.

Vážení čtenáři Táborského deníku, čas uplynul, musím končit. Každopádně Vám moc děkuji, bylo tu fajn, otázky k věci a fundované. Nestihl jsem vše a jsem vám k dispozici na svých facebookových profilech, mailu i www. Hezké babí léto, přijďte k volbám a nezapomeňte, že do Senátu se volí ještě druhé kolo o týden později!
DOTAZ: Dobrý den pane starosto, rád bych se zeptal na dopravní situaci v Zárybničné Lhotě. Neuvažovalo město o instalaci semaforu u přechodu, případně takzvaného zpomalovacího semaforu při vjezdu ze směru od Chýnova? Případně jaká jiná opatření plánujete pro zvýšení bezpečnosti zdejších obyvatel? Děkuji.
ODPOVĚĎ:Město nikoliv, komunikace I. třídy nejsou v naší správě. To ale neznamená rezignaci. O bezpečnostních opatřeních jednáme na základě požadavků místní samosprávy a snažíme se tlumočit jednotlivé argumenty vůči správci komunikace i Policií ČR. Dílčím řešením jsou i ukazatele rychlosti.
DOTAZ: Dobrý den pane starosto,
pokud budete zvolen do Senátu, jakým oblastem se chcete nejvíce věnovat? Co byste v případě zvolení udělal jako první věc?
ODPOVĚĎ:Jak jsem již uvedl, tomu, čemu jsem se věnoval jako projektant či starosta a v čem mám praxi či vzdělání. První věc - také jsem už výše odpovídal, poznat lidi a utřídit si myšlenky. Soustředit se na méně věcí s vyšší energií a získat podporovatele. Nechci být „volně“ pobíhajícím solitérem, kterého si jiné kluby kupují. Naopak, chtěl bych být čitelný a transparentní ve svých názorech spolu s kolegy se Starosty… (STAN).
DOTAZ: Dobré dopoledne pane starosto,
nemyslíte si, že je Senát zbytečný a pro Českou republiku příliš nákladný? Nebylo by lepší jej zrušit?
Děkuji a hezký den přeji
ODPOVĚĎ:Byl jsem trochu u tvorby Ústavy ČR počátkem 90. let. Senát má tu výhodu, že nevolíte strany, ale jednotlivé lidi. Senát tolik nepapouškuje názory vlády, protože neodráží tak přesně minulé parlamentní volby. Lidé se tam jednou za dva roky obmění a to je pro voliče dobré. Navíc Senát je nezastupitelný v období ústavních krizí - a těch už tady bylo dost. Ale ano, můžeme mít jednokomorový parlament, pak ale musíme přepsat ústavu.
DOTAZ: Dobrý den, ještě jeden dotaz,

jak byste podporoval veřejnou dopravu, zejména tu železniční. Například hlavní tah z Prahy do Tábora a Budějovic je v pohodě, ale s regionální dopravou to na jihu Čech nevypadá, i kvůli panu Zimolovi, nejlépe. Chci se proto zeptat, zda máte plán, jak oživit regionální železniční dopravu? Děkuji a přeji krásný den.
ODPOVĚĎ:Toto je opravdu věc kraje. Můžete tam nalít více peněz, ale to samo o sobě nic nevyřeší. Šance tkví v integrovaném systému dopravy, aby ten, kdo pojede vlakem, měl nejen komfort, ale i návaznosti na další transport, „nezasekl se“ a opravdu si to osvojil.
DOTAZ: Dobrý den pane starosto, často slyším od občanů a voličů místního senátního obvodu, že se obávají Vám dát hlas, aby případné zvolení Vaší osoby neznamenalo konec působení na radnici v Táboře. Chtěl jsem se zeptat, zda je případný souběh funkcí překážkou či nikoli. Pan Eybert byl dlouhá léta senátorem i starostou a jistě to bylo a je pro Chýnov přínosem.
ODPOVĚĎ:Překážka to není a jsem připraven po nezbytnou dobu dělat obě činnosti paralelně. Organizačně to přizpůsobit lze a termínově by to bylo poměrně blízko k příštím komunálním volbám, v nichž bez ohledu na výsledek voleb senátních na starostu rozhodně kandidovat už nebudu. Po dobu případného „souběhu“ počítám s tím, že cca polovinu platu starosty bych posílal na zvláštní účet a z něj by se zcela čitelně podporovaly sportovní, mládežnické, kulturní či sociálně – dobročinné aktivity.
DOTAZ: Dobrý den, na Vašich stránkách jsem našel informaci, že jste patronem akce Den otevřených očí na podporu Domova pro koně v Leštině na Mladovožicku. Ve Velmovicích u Chýnova se již léta řeší problém se sourozenci Prokopovými,kteří nezvládají péči o koně a krávy. Paní z odboru životního prostředí tvrdí, že když zvířata odebere, ta připadnou Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových,který je nechá utratit, protože za péči o ně nechce platit. Takže zvířata mají dvě možnosti, dožít v otřesných podmínkách nebo jít na jatka? Jak by se dalo těmto zvířatům pomoci a co by jste pro to mohl udělat vy? Děkuji
ODPOVĚĎ:Dobrý den. Měl jsem příležitost potkat Patricii Pitříkovou z Domova pro koně. Dozvěděl jsem se některé skutečnosti, které jsou docela drsné a podle mne si žádají legislativní změny systému, nejen jednotlivě napravovat pochybení. Chci se o tom více dozvědět a trochu přispět na akci Den otevřených očí, ať nejdou všechny peníze jen na volební kampaň, ale také někde pomohou. Na druhé straně nechci lacině zneužít tuto věc pro svoji kampaň… Prostě si to prohlédnu, popovídám, utřídím myšlenky a budu hledat nejlepší formu pomoci a nápravy některých otřesných případů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT