více >>
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE REPORTÁŽ Začátek v 20. 10. 2017 v 14:00

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky

V pátek ve 14 hodin se otevřely volební místnosti. Jihočeši vybírali nové poslance z 25 politických stran a hnutí, ze 476 kandidátů včetně 136 žen. V pátek bylo možné volit až do 22 hodin. V sobotu pak od 8 do 14 hodin.

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky
 
20.10. 11:55

Dobrý den, vítejte u on-line přenosu z volebních místností na jihu Čech.

20.10. 11:59

Prachatice: Než se ve dvě hodiny otevřou volební místnosti pro sněmovní volby, musejí volební komise už mít prostor kompletně nachystaný. Mezi těmi, kdo pravidelně usedá do volební komise, je Jiří Ludačka z Prachatic.

Více čtěte zde: U sčítání hlasů je důležitá pečlivost, říká Jiří Ludačka

20.10. 12:04

Na Generálním konzulátu České republiky v Los Angeles mají již první volební den za sebou. Mezi prvními tady odvolila i Jana Biskupová, která studovala na Gymnáziu Pierra de Coubertina v Táboře a nyní pracuje právě na konzulátu v Los Angeles.

Více čtěte zde: V Los Angeles už někteří Češi odvolili

 

20.10. 12:14

Občané, kteří se nemohou dostat do volební místnosti např. kvůli nemoci, špatnému zdravotnímu stavu, nepřijdou o možnost volit poslance. I tentokrát mohou telefonicky požádat na obecním úřadu, aby zástupci okrskové komise přišli s volební urnou za nimi domů, dokonce v konkrétní den a hodinu. Zařídit to může dokonce až ve volební místnosti příbuzný či soused.

Více čtěte zde: Odvolit je možné i v posteli

20.10. 12:35

Interaktivní mapa s detaily o třicítce volebních okrsků v Jindřichově Hradci a místních částech.Jindřichův Hradec: Pokud si některý Hradečák či obyvatel místních částí města není jistý, do jakého volebního orksku by měl jít odevzdat svůj hlas, může se podívat na interaktivní mapu, kterou připravila radnice. K nalezení je na webové adrese http://geoportal.jh.cz/mapa/mapa-volebnich-okrsku/

20.10. 13:08

Jindřichův Hradec: Formálně v Jindřichově Hradci je největší okrsek s číslem dva na městském úřadu v Klášterské ulici. Je zde celkem 1578 voličů. Pod tento okrsek ovšem spadá ohlašovna úřadu, kde je v tuto chvíli nahlášených 693 voličů, kteří většinou k unám nedorazí.

Více zde: Jak se volí v Hradci? Volby v číslech

20.10. 13:24

Českobudějovicko: Nejnižší volební účast v minulých volbách do poslanecké sněmovny v roce 2013 měla obec Kamenná ležící deset kilometrů od Trhových Svinů. Z 245 občanů přišlo volit 116. Jak to dopadne letos? Zhruba za půl hodiny se již otevřou volební místnosti. 

Více najdete zde: V obci Kamenná se počítá s nízkou volební účastí

20.10. 13:37

Jindřichův Hradec: Na 1. základní škole se komise už chystá. Celkem sem, do hradeckého okrsku s číslem jedna, může přijít odvolit až 447 voličů.

Na 1. základní škole v J. Hradci se komise už chystá. Celkem sem, do hradeckého okrsku s číslem jedna, může přijít odvolit až 447 voličů.

20.10. 13:43

České Budějovice: V Základní škole Nová bude tradičně volební místnost v přípravné třídě, kterou navštěvují předškoláci. Podle ředitele školy Vítězslava Ilka je to letitá zvyklost. "Je to nejblíže u vchodu, jsou tam jen jedny schody," přiblížil hlavní výhody tohoto umístění volební místnosti Vítězslav Ilko.

V místnosti bylo pro okrskovou volební komisi vše připraveno už před jedenáctou hodinou. "Já sám budu sedět ve volební komisi v ZŠ E. Destinové, jako člen," doplnil ke svým "volebním" plánům Vítězslav Ilko.

Příprava na parlamentní volby v základce v Nové ulici v Českých Budějovicích.

20.10. 13:50

Jindřichův Hradec: Tajemník hradeckého městského úřadu Karel Přibyl aktuálně sdělil, že volby by ve městě nad Vajgarem měly odstartovat bez potíží. "Zatím nemám od komisí hlášené žádné problémy a překážky. Snad u toho zůstane," řekl deset minut před otevřením volebních místností.

20.10. 13:57

Strakonicko: Nejmenší volební volební okrsek na Strakonicku je v Milčicích u Blatné. Část komise dorazila do volební místnosti v prostorách místní samosprávy ve tři čtvrtě na dvě a začala s přípravami. Je zde tak málo voličů, že komise má vše zaběhnuté a na přípravu stačí deset minut.

20.10. 14:00

Právě začínají volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. O poslanecký mandát se uchází 7 524 kandidátů ve 31 stranách. Jihočeští voliči si vybírají z 25 politických stran a hnutí, ze 476 kandidátů včetně 136 žen. Šest z nich stojí v čele kandidátních listin, tedy o čtyři více než před čtyřmi lety. Do pátého místa jich napočítáme 35.

20.10. 14:13

České Budějovice:

Dokonce už deset minut před druhou hodinou byli připraveni v jídelně českobudějovického Domova pro seniory Máj první voliči. K volbám se zde přihlásilo celkem čtyřicet osm obyvatel domova. Jednou z nich byla 90letá Božena Vojtová. Ta prozradila, že volit chodí od 21 let. „A zatím jsem žádné volby nevynechala. Vždyť je to povinnost,“ řekla obyvatelka domova. Ani při letošních volbách neváhala, které ze stran a hnutí svůj hlas nakonec dá. „Jasno mám celý život,“ dodala Božena Vojtová. 

Omylem sem zavítal i Rudolf Čermák, který měl včera hned dvě role. Vedle voliče byl i členem volební komise v Komunitním centru Máj. "V komisi už jsem roky, to ani nedokážu spočítat," řekl 71letý obyvatel Máje. Ani tady dle jeho slov nechybí napečené dobroty od dam v komisi. I on sám má o straně, jíž dal nakonec hlas, jasno. "Já volím už roky pořád stejně," dodal.

20.10. 14:17

Českobudějovicko: V Nové Vsi na Českobudějovicku přišli hned po otevření volební místnosti čtyři občané. Podle členky volební komise se jeden člověk vehementně dobýval dovnitř už v půl dvanácté. 

20.10. 14:24

Jindřichohradecko: Jako první v Blažejově u J. Hradce odvolili manželé Josef a Dana Loukotovi.

Jako první v Blažejově odvolili manželé Josef a Dana Loukotovi.

20.10. 14:25

Strakonice: Ve volební místnosti v bývalé škole v Lidické ulici ve Strakonicích byl hned po otevření nával. Během prvních deseti minut přišlo kolem tří desítek voličů. „Tak to bývá pokaždé,“ uvedl předseda volební komise Miroslav Šťastný, který v komisi zasedá pravidelně. Těsně před 14. hodinou stálo před budovou pět lidí. „Jeden člověk přišel dokonce už v půl druhé, ale samozřejmě volit nemohl,“ přidal zajímavost Miroslav Šťastný. V seznamu tohoto okrsku je zapsáno 748 voličů.

Mezi prvními, kdo vhodil svůj hlas do urny, byla Jana Holá. „Volit chodím pravidelně a letošní volby vidím jako důležité. Vážila jsem, komu dám hlas. A že jsem přišla tak brzy? To byla spíše náhoda,“ zmínila Jana Holá.

20.10. 14:36

Strakonicko: Milčice u Blatné. Jako první přišel volit Miroslav Hrbek. 

Nejmenší okrsek - Milčice u Blatné. Jako první přišel volit Miroslav Hrbek.

Při posledních parlamentních volbách měli v Milčicích 21 voličů a přišlo jich k urně sedmnáct. Letos mají pouze 17 voličů, přičemž jeden se odstěhoval a druhý je v domově pro seniory. Takže podle zapisovatelky komise Ivy Sloupové zřejmě stoprocentní účast mít nebudou. 

20.10. 14:39

Prachaticko: V Chlumanech na Prachaticku je 275 zapsaných voličů. Za dvacet minut po otevření volebních místností jich přišlo odvolit více než desítka. "Začíná to dobře. Tipovali jsme mezi sebou, kolik lidí celkem přijde a tipy jsou od 48 do 65 procent," uvedla Vlasta Broučková, předsedkyně komise.

 

20.10. 14:40

Jindřichův Hradec: Úplně první volička, která dorazila do volební místnosti v jindřichohradecké 1. základní škole, měla smůlu. Komise zjistila, že volička má už nějakou dobu propadlý občanský průkaz. "Musíte přijít znovu, s pasem," upozornila ji komise poté, co ji ujistila, že se nemůže prokázat ani řidičským průkazem

20.10. 14:41

Strakonice: Ve Štěkni na Strakonicku se sešla ryze ženská volební komise. "On by tu s námi žádný chlap nevydržel," směje se členka komise Marie Kupková.

Chcete tady mít zveřejněný svůj příspěvek? Posílejte ZDE