Na místo ihned po ohlášení dorazili policisté z obvodního oddělení v Táboře, vojenská policie i zdravotníci a hasiči. Policisté poté uzavřeli přístupové cesty v okruhu sta metrů od inkriminovaného místa. Odkloněna byla i doprava.

"Pyrotechnici našli v zemi pumu z druhé světové války o hmotnosti padesát pět kilogramů, z čehož dvacet kilogramů činí trhavina, a délce kolem půl metru. Její zápalnice už byla částečně rozpadlá, proto pyrotechnici pumu zajistí a odvezou do muničního skladu do Lišova," řekl nám na místě mluvčí jihočeské krajské policie Milan Bajcura.

Zásah trval několik desítek minut. Policie v tu dobu uvědomila obyvatele v přilehlé oblasti, aby zavřeli okna a nevycházeli z domu. Evakuace naštěstí nebyla nutná.

Přesto ale pyrotechnici kontrolovali i přilehlé okolí. "Pyrotechnici nyní pracují s detektorem kovu a zjišťují, jestli se v okolí nenachází ještě jiná podezřelá munice," uvedl Milan Bajcura a dodal, že místo bude znovu přístupné lidem i vozidlům až ve chvíli, kdy pyrotechnici naloží pumu a odjedou. "Puma není nebezpečná, nikdy se to ale nedá potvrdit na sto procent," řekl Milan Bajcura.

Podle Milana Bajcury se jedná za poslední dobu již o třetí podobný nález. Další munici policisté před nedávnem objevili na Českokrumlovsku.

Autor: Kateřina Šímová