Dnes po sedmé hodině se u Obrataně v pelhřimovském okrese střetl nákladní vůz s vlakem. Vážná nehoda si vyžádala zranění osob a také dočasné uzavření silnice. Objízdná trasa řidiče povede přes Cetoraz, provoz na místě řídí policisté. 

Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala se nehoda osobního vlaku, který jel z Pelhřimova do Tábora,  stala na světelném železničním přejezdu bez závor. "Máme zatím hlášená čtyři zranění, jejich rozsah ještě budeme upřesňovat," uvedl s tím, že po střetu vlak vykolejil.  

K nehodě v rámci mezikrajské výpomoci přijeli i táborští profesionální hasiči. Táborská profesionální jednotka na místo vyjela šest minut po sedmé hodině ranní. U nehody spolupracovala s kolegy z kraje Vysočina ze stanic Pelhřimov a Pacov.

"Hasiči z vlaku evakuovali všechny cestující a předávali je zdravotníkům. Celkem utrpělo zranění  jedenáct osob. Byly transportovány do nemocnic kraje Vysočina a i letecky do nemocnice v Českých Budějovicích," upřesnila ranní informaci o počtu zraněných mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Škoda způsobená srážkou byla odhadnuta na více než 5,5 milionu, z toho pět na vlaku a zbytek na trati a kamionu. "Dle zjištění na místě mimořádné události bylo přejezdové zabezpečovací zařízení v době nehody v činnosti. Správná činnost světelné signalizace bude ještě ověřena z archívu zabezpečovacího zařízení," dodal Martin Drápal s tím, že mezi zraněnými je i strojvedoucí a vlakvedoucí. 

Vrtulníkem do Českých Budějovic

Ve vlaku, který jel do Tábora, byly dvě desítky cestujících. Nejhůř dopadl pětatřicetiletý strojvedoucí, který byl letecky přepraven do nemocnice v Českých Budějovicích. Těžké zranění utrpěla také průvodčí. Ostatní zranění byli ošetřeni v nemocnicích v Pelhřimově a Táboře. Dva lidé měli středně těžká zranění a další vyvázli s lehkými zraněními. „Záchranáři rozvezli z místa nehody do nemocnic jedenáct zraněných," komentovala pelhřimovská policejní mluvčí Monika Pátková.

Na místě kromě zdravotníků a policistů zasahovali i profesionální hasiči z Pelhřimova, Pacova a drážní jednotky z Havlíčkova Brodu a Tábora. V rámci mezikrajské výpomoci u zásahu nechyběli ani profesionální hasiči z Tábora.  „Po příjezdu nám bylo ihned jasné, že došlo k vážné dopravní nehodě. První starost jsme měli o strojvedoucího, který má při dopravní nehodě minimální ochranu před nárazem. Toho jsme se snažili vyprostit z kabiny, kde byl částečně zaklíněný. Ve spolupráci se záchrannou službou jsme dále ošetřovali zraněné, kteří byli ve vlaku,"  uvedl velitel zásahu Luboš Hájek. Ten zároveň dodal, že ve vlaku bylo přibližně dvacet cestujících.

„Lidi, kterým relativně nic nebylo, jsme vyvedli ven z vlaku, aby byl alespoň trochu přehled o tom, jak na tom kdo je. Kdo potřeboval pomoci hned a bezodkladně a kdo chviličku může počkat. Následně jsme zavolali hasičský autobus z Kamenice nad Lipou, aby cestující nemuseli stát na silnici," popsal Luboš Hájek s tím, že pacovská stanice hasičů patří mezi ta menší stanoviště profesionálních hasičů.

„Máme proto štěstí, že vážné nehody, jako je tato, se u nás tak často nestávají," odpověděl hasič na otázku Deníku, kdy naposledy došlo na Pacovsku k obdobné nehodě.  „Za poslední dobu, zhruba dvou let, se na železniční trati na Pelhřimovsku nestala v takovémto rozsahu žádná dopravní nehoda," uvedla Monika Pátková. Příčina a okolnosti nehody jsou zatím v šetření. Provoz na kolejích zatím nebyl obnoven. 

Policisté před místem nehody odkláněli dopravu. Řidiči jedoucí z Pelhřimova směrem na Obrataň odbočili za Kámenem na Eš a Pacov.
Motoristy, kteří jeli opačným směrem, zase strážci zákona navigovali směrem na Cetoraz.
Provoz na silnici byl v místě nehody omezený až do odpoledních hodin.