V sobotu 3. ledna 2009 odpoledne se prolomil led na rybníku svět v Třeboni pod mužem, který přes něj jel na kole. V ledové vodě pak skončil i druhý muž, který mu přispěchal na pomoc.
Oba pak transportoval vrtulník záchranné služby do českobudějovické nemocnice. Na jihu Čech se tak od pátku jedná již o osm lidí, kteří nedobrovolně okusili ledovou koupel, čtyřicetiletému muži z Prahy se novoroční bruslení na Staňkovském rybníku stalo osudným.
„Je na místě připomenout nutnost obezřetnosti každého z nás při těchto zimních sportech, aby nekončily tragicky,“ varuje jihočeský policejní mluvčí Jaroslav Beran.
„Zamrzlé hladiny vodních ploch neskýtají vždy stejné podmínky pro vstup. Pro únosnost ledu je rozhodujících mnoho faktorů, které nejsou všem z nás známy. Vždy pak při vstupu na tyto plochy platí velká opatrnost a zdržení se zbytečného riskování. Člověk není uzpůsoben vydržet pak v chladné vodě bez vážného ohrožení zdraví více než několik minut. Často pak taková nedobrovolná koupel má po pár minutách tragické následky,“ dodal Jaroslav Beran.

(jh)